"Obitelj je i dalje ujedinjena, barem do sada, iako je podvrgnuta velikim pritiscima", ocjenjuje Patrick Seale, stručnjak za Siriju.
Više od 2.700 osoba ubijeno je od početka ustanka protiv predsjednika Asada koji je započeo 15. ožujka, a oko 10.000 osoba, prema procjenama UN-a i drugih organizacija, nalazi se u zatvoru ili na popisu nestalih.
"Sve dok su obitelj Asad, vojska i sigurnosne službe i dalje jedinstvene, bit će teško srušiti režim", dodaje Seale, autor velike biografije predsjednika Hafeza al-Asada, Bašarova oca.
"Režim je i dalje vrlo čvrst", također procjenjuje Basam Džara, oporbeni novinar koji je bio savjetnik bivšeg premijera Mahmuda al-Zobija.
Ohrabreni uspjesima Tunižana i Egipćana koji su svrgnuli svoje čelnike, Sirijci su u ožujku pokrenuli svoju pobunu s ciljem svrgavanja vladajuće stranke Baas i obitelji Asad, koja čvrstom rukom vlada zemljom već više od četiri desetljeća.
Ali dok su se u Tunisu i Egiptu vojske pridružile demonstrantima, sirijska je vojska i dalje vjerna režimu.
"Vojsku moramo sagledati u njezinoj realnosti, kao instrument za počinjavanje zločina režima, ali sigurno i među vojnicima ima onih koji su pošteni i časni ljudi", smatra bivši sirijski dopredsjednik Abdel Halim Hadam.
Vojskom zapovjedaju članovi Asadova klana. Obitelj Asad dio je manjine Alavita, jedne grane šijitskog islama. Šurjak sirijskog predsjednika je zapovjednik glavnog stožera, a njegov mlađi brat Maher zapovjeda četvrtom divizijom, elitnom vojnom jedinicom.
Tijekom prvih mjeseci ustanka, Maher Asad u Siriji je smatran glavnim zagovornikom represije, ali analitičari ocjenjuje da je "Maher samo instrument koji primjenjuje odluke svoga brata".
"Članovi obitelji mogu davati ideje ili savjete, ali Bašar je taj koji donosi odluke" a njegove glavne karakteristike su "arogancija i tiranija", smatra Hadam.
Sirijski predsjednik tako je ponovno u vojnu službu pozvao zapovjednike koji su služili njegovome ocu, te ih imenovao "savjetnicima zbog njihova iskustva".
Prema pisanju arapskog lista Ašark al-Avsat, sa sjedištem u Londonu, Asad je posebice pozvao generale koji su sudjelovali u suzbijanju pobune u Hami 1982. godine, kada je Hafez al-Asad u samo nekoliko dana ubio oko 20.000 ljudi i čitave dijelove grada sravnio sa zemljom i betonirao.
Analitičari ipak smatraju da više "ništa ne može spasiti režim". Europska unija i SAD već su Siriji nametnule brojne sankcije, a prijetili su i daljnjim akcijama protiv Asadova režima. Francuska i neke članice EU-a spremaju se Vijeću sigurnosti predstavi novi nacrt rezolucije protiv represije u Siriji, ali Rusija i Kina zaprijetile su vetom.