Nakon govora u Bundestagu Papa je održao misu na otvorenom, u kojoj je aludirao na pedofilske skandale koji potresaju Crkvu, a na stadionu ga je dočekalo 70 tisuća ljudi koji su ga pozdravljali i prinosili mu djecu na blagoslov, prenosi agencija AFP.
"Mir s vama", rekao je okupljenima među kojima je bila i kancelarka Angela Merkel i drugi njemački političari. "Ostati uz Krista znači ostati uz Crkvu", rekao je Benedikt XVI. i dodao kako je Crkva najljepši dar od Boga i kao univerzalni sveti sakrament povezuje vjernike s Kristom. "Zajedno se moramo suprotstaviti oluji i jedan drugoga zaštititi", rekao je Papa pozvavši vjernike da ne napuštaju Crkvu.
Deseci tisuća Nijemaca službeno su posljednjih godina napustili Katoličku crkvu, ali i protestantske crkve zbog pedofilskih skandala.
Na stadionu koji je sagrađen za Olimpijske igre 1936. Papa je stajao na bijelom podiju, a iza njega je bio golem žuti križ.
Papa se uoči mise sastao s predstavnicima židovske zajednice u Njemačkoj, te je pozvao na bolju suradnju katoličkih i židovskih vjernika.
Papin je posjet Njemačkoj praćen velikim mirnim demonstracijama u Berlinu, a među protivnicima su brojni njemački političari, kao i žrtve seksualnog zlostavljanja u ustanovama pod okriljem Katoličke crkve te homoseksualci i druge skupine.
Prosvjedi su okupili desetak tisuća ljudi, upola manje od broja koji su organizatori najavili. Neki su se odjenuli kao Papa, redovnici i vragovi i vikali su slogan: "Sloboda izbora - kondom ili AIDS".
Prvi je Papin govor u Bundestagu bojkotiralo stotinjak zastupnika njemačkih socijaldemokrata, Zelenih i Ljevice, a tijekom govora dvoranu je napustio i jedan od najpoznatijih i najstariji zastupnik Zelenih Christian Stroebele.
Benedikt XVI. svoj je govor posvetio slobodi, ali nije spominjao specifične probleme društva, ekonomije ni Katoličke crkve. Spomenuo je neka "bitna pravna pitanja, u kojima je u pitanju dostojanstvo čovjeka" i za koja "kriterij većine ne smije biti dostatan", već svaka osoba mora "sama potražiti kriterije vlastite orijentacije". Ustvrdio je da ljudska prava, jednakost pred zakonom i nepovredivost ljudskog dostojanstva potječu iz vjere. "Kultura Europe rođena je iz susreta Jeruzalema, Atene i Rima, iz susreta vjere u Boga iz Izraela, filozofskog razbora Grka i pravne misli Rima", i taj susret "čini duboki identitet Europe", zaključio je papa Benedikt XVI.