Ne očekuje se nikakav ustupak Pape privrženog tradiciji, no ističe se da je Benedikt XVI. osjetljiv na ta pitanja i svjestan otpora unutar same Crkve, napose u Njemačkoj gdje konzultacije o tome traju mjesecima.
Otpor je rođen već nakon II. Vatikanskog koncila (1962.-65.), s inicijativama poput pokreta "Mi smo crkva", koji okuplja katolike koji žele ostati u krilu crkve no ne prate njezine moralne naputke.
Oko 150 teologa iz Njemačke, Austrije i germanofone Švicarske traži duboke reforme: ukidanje celibata i ređenje žena za svećenice, priznavanje istospolnih bračnih zajednica, uvođenje institucije razvoda, pravo razvedenima na svetu pričest, ponovno uključenje oženjenih svećenika i bolje sudjelovanje žena i laika u samoj crkvi.
S podjednakim brojem katoličkih i protestanskih vjernika Njemačka je iznimno osjetljiva na ta pitanja i zahvaljujući plodnom suživotu dviju vjeroispovijesti trajan je laboratorij kršćanske misli,.
Mladi katolici, često oženjeni protestanskim bračnim partnerom, ističu da su žene u luteranskoj zajednici dobile pravo postati svećenice i biskupinje. Pastori se mogu ženiti, razvod i homoseksualnost se prihvaćaju.
Skandal pedofilije koji je zadnjih godina temeljito uzdrmao Katoličku crkvu pojačao je predrasude o celibatu kao "protuprirodnoj i zastarjeloj instituciji koja svećenika sputava u širenju evangeličke poruke te mora biti modernizirana", ističe povjesničar Etienne Francois.
Osporavanje se širi među vjernicima te je tri četvrtine Austrijanaca ocijenilo "opravdanim" poziv na neposluh koji je podržalo 330 svećenika.
Razilaženja su sve snažnija i u samoj crkvenoj hijerarhiji između konzervativnih i progresivnih svećenika. Vrlo su oštra bila početkom 2000-ih kada je Vatikan naredio da se Crkva povuče iz savjetovališta o pobačaju.
Predsjednik Njemačke biskupske konferencije Robert Zollitsch, koji je 2008., objavio da svećenički celibat nije zapisan u kamenu, želi reformu crkvenog stajališta prema razvedenim katolicima koji ponovo sklope brak. Primjer za takvog vjernika je njemački predsjednik, kršćanski demokrat Christoph Wulff.
Osobe bliske papi Benediktu XVI. tvrde da je svjestan patnji koje trpe razvedeni vjernici te homoseksualci, no Vatikan neće promijeniti svoja stajališta o tome kao ni o ređenju žena, pri čemu se poziva na Evanđenje i Isusa okruženog neoženjenim apostolima, kako bi naznačio da reforma nije u njegovoj, papinskoj moći.