Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,2 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Australiji i Južnoj Koreji ojačale između 0,2 i 0,9 posto.
Burzovni indeksi u Hong Kongu i Šangaju oslabili su, pak, između 0,2 i 0,7 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,1 posto.
Ulagači su odahnuli nakon što je jučer njemački ustavni sud odbio tužbu kojoj je bio cilj blokirati sudjelovanje Njemačke u međunarodnoj financijskoj pomoći Grčkoj i drugim članicama eurozone.
Jučerašnji snažan rast cijena dionica na Wall Streetu i europskim burzama zahvaljuje se i 'zelenom svjetlu' koje je talijanski Senat dao vladinom prijedlogu proračunske štednje.
No, to nije impresioniralo azijske ulagače, koji se plaše da Europa presporo rješava dužničku krizu.
„Još uvijek vlada nesigurnost i tržište će vjerojatno i dalje plesati po ritmu političkih rizika koji prijete SAD-u i europskim gospodarstvima“, Kim Hyuong-ryol, analitičar u tvrtki Kyobo Securities.
Ulagači s oprezom čekaju i današnju redovitu sjednicu Europske središnje banke. Očekuje se da će ECB signalizirati promjenu u politici, da neko vrijeme neće povećavati ključne kamatne stope, s obzirom da se rast gospodarstava eurozone ozbiljno usporio.
S nestrpljenjem se očekuje i što će predsjednik ECB-a Jean-Claude Trichet poručiti o kupovini talijanskih i španjolskih obveznica. Posljednjih mjeseci središnja je banka kupovala te obveznice kako bi smanjila njihove prinose, no to je izazvalo žučnu polemiku u Europi.
„Ako će Trichet biti oprezan po pitanju kupovine obveznica, prinosi na talijanske i španjolske obveznice mogli bi porasti, što bi naštetilo raspoloženju ulagača“, kaže Junya Tanase, strateg u banci JPMorgan Chase.
Uz to, američki predsjednik Barack Obama obratit će se danas članovima oba doma Kongresa i predložiti niz mjera za jačanje gospodarstva i otvaranje novih radnih mjesta.
Očekuje se i nastup predsjednika američke središnje banke Bena Bernankea. Neki analitičari smatraju da će Bernanke signalizirati daljnje popuštanje monetarne politike kako bi se potaknuo rast gospodarstva.
To bi negativno utjecalo na dolar, pa je jutros na valutnim tržištima njegov tečaj skliznuo s jučerašnjih 77,40 na 77,30 jena.
U odnosu na europsku valutu dolar je stabilan, pa se cijena eura kreće na jučerašnjim razinama od oko 1,4050 dolara.
Euro je, pak, blago ojačao prema švicarskom franku, pa mu je tečaj porastao s jučerašnjih 1,2045 na 1,2080 'švicaraca'.
Nakon što je jučer skočila za više od 3 dolara, jutros se terminska cijena nafte na burzi u New Yorku stabilno kreće oko 89,40 dolara po barelu.