Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,4 posto, a blago su, oko 0,2 posto, pale i cijene dionica u Šangaju.
U Hong Kongu i Australiji burzovni su indeksi skočili više od 1 posto, a u Singapuru i Južnoj Koreji između 0,6 i 0,9 posto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu oko 0,6 posto.
Snažan rast cijena dionica u Hong Kongu zahvaljuje se izjavi kineskog potpredsjednika kako će se u Hong Kongu otvoriti novi sektori za investiranje.
No, na drugim azijskim burzama trguje se oprezno ponajviše zbog toga što ishod jučerašnjeg sastanka francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozya i njemačke kancelarke Angele Merkel nije ublažio strahovanja ulagača od širenja dužničke krize u eurozoni.
Ulagače zabrinjava i usporavanje rasta europskih gospodarstava, na čelu s njemačkim i francuskim, što bi moglo produbiti financijske probleme u Europi.
Zbog toga je na valutnim tržištima euro pod pritiskom. Jutros njegov tečaj balansira oko razine od 1,4400 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosio 1,4430 dolara.
U odnosu na švicarsku valutu, cijena eura skočila je s jučerašnjih 1,1325 na 1,1440 'švicaraca', a u jednom trenutku dosegnula je najvišu razinu u dva tjedna od 1,1484 franka.
Danas će švicarska vlada održati sastanak na kojemu će objaviti 1,5 milijardi franaka vrijedan paket mjera za poticanje tamošnjeg gospodarstva koje je pod pritiskom zbog jačanja 'švicarca', a mogla bi, špekulira se, odmah poduzeti i neke druge mjere za sprječavanje jačanja franka.
Špekulira se i da bi švicarska središnja banka mogla postaviti niži ciljani tečaj franka prema euru nego što se mislilo.
Predstavnici švicarske industrije predlažu privremeno vezanje franka uz euro na razini od 1,10 franaka, dok predstavnici sindikata predlažu 1,40 franaka za euro.
Zbog toga je i dolar ojačao prema švicarskoj valuti, pa mu je tečaj porastao s jučerašnjih 0,7850 na 0,7940 franaka.
U odnosu, pak, na japansku valutu, cijena dolara oslabila je s jučerašnjih 76,85 na 76,60 jena.