FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

ZAGREB, 2. rujna 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

BRUXELLES - Europska unija je u petak uvela embargo na uvoz sirijske nafte zbog nastavka represije režima Bašara al-Asada prema prosvjednicima koji traže demokratske promjene, doznaje AFP iz europskih diplomatskih izvora. Embargo stupa na snagu odmah, ali će za ugovore u tijeku stupiti na snagu 15. studenoga, dodaje isti izvor. Sirija proizvodi oko 400.000 barela nafte na dan, od čega oko 150.000 barela na dan izvozi u europske države, ponajprije Nizozemsku, Italiju, Francusku i Španjolsku. Čak 95 posto nafte EU uveze iz Sirije. Na udaru sankcija su i tri sirijske tvrtke, među kojima jedna banka. Zabranu uvoza sirijske nafte uveo je i SAD, ali je taj potez simboličke naravi jer Amerikanci ne uvoze sirijsku naftu. Europska unija također je odlučila zamrznuti sredstva i uskratiti vize za četvero sirijskih poslovnih ljudi koji navodno financiraju režim Bašara al-Asada.

WASHINGTON/ZAGREB - Američka zaposlenost stagnirala je u kolovozu, objavila je u petak američka vlada, uz jednak broj otvorenih i zatvornih radnih mjesta u privatnom i javnom sektoru, čime se i stopa nezaposlenosti zadržala na srpanjskoj razini. U kolovozu je tako u privatnom sektoru otvoreno 17.000 radnih mjesta, dok ih je u javnom sektoru isto toliko zatvoreno, priopćilo je ministarstvo rada. Usporedbe radi, u srpnju je otvoreno ukupno 117.000 novih radnih mjesta, s time da ih je u privatnom sektoru otvoreno 154.000, dok ih je u javnom sektoru zatvoreno 37.000. Analitičari su za kolovoz očekivali 75.000 novootvorenih radnih mjesta. Time je stopa nezaposlenosti u kolovozu ostala na srpanjskoj razini od 9,1 posto. U SAD-u je tako u prošlom mjesecu bez posla bilo 14 milijuna ljudi, čime je njihov broj ostao gotovo nepromijenjen u odnosu na prošli mjesec.

LONDON/NEW YORK - Švicarski franak u petak je nastavio ovotjedni impresivan uzlet na međunarodnim tržištima zbog zabrinutosti u vezi dužničke krize u eurozoni i sumornih gospodarskih prognozi, dok su dolar dodatno pritisnuli i slabi podaci s tržišta rada. Euro je tijekom dana oslabio više od dva posto u odnosu na franak, spustivši se na 1,1060 franka, čime je nastavljen njegov ubrzan pad s gotovo 1,2 franka koliko je dosegnuo u ponedjeljak. Na putu je tako da zabilježi najveći tjedni pad. Dolar je, također, danas znatnije oslabio prema franku. Po objavi podatka o zaposlenosti, prema posljednjim podacima njime se trgovalo po 77,65 centima, što znači da je tijekom dana bio na gubitku od 2,4 posto. Prema jenu je oslabio 0,3 posto, na 76,61 jen. Slabi podaci s američkog tržišta rada koji su pokazali stagnaciju zaposlenosti u kolovozu pritisnuli su i euro prema dolaru, no ne zadugo. Ubrzo je nadoknadio gubitke i po posljednjim podacima njime se trgovalo po 1,4271 dolar, što znači da je tijekom dana bio na dobitku 0,1 posto. Dužnička kriza u eurozoni i nepopustljive zabrinutosti u vezi gospodarskih izgleda podržavaju interes ulagača za frankom u kojem ulagači vide sigurno utočište za kapital u neizvjesnim vremenima, kažu analitičari. Ulagači time testiraju i odlučnost švicarske središnje banke u pogledu obuzdavanja snažnog uzleta franka, koji predstavlja problem tamošnjim izvoznicima. Iako zasad nema naznaka intervencija središnje banke, ulagači su oprezni zbog mogućih novih mjera.

ATENA - Razgovori grčkih dužnosnika i međunarodnih inspektora o grčkom ispunjavanju uvjeta za dobivanje nove tranše kredita obustavljeni su, kazali su u petak dužnosnici, a razlog su nesuglasice oko toga zašto i u kojoj mjeri Atena kasni sa zacrtanim smanjenjem proračunskog manjka. Predah u razgovorima nije bio planiran i jasan je znak napetosti između zadužene zemlje i njezinih zajmodavaca u Europskoj uniji, Međunarodnom monetarnom fondu i Europskoj središnjoj banci. Inspektori EU-a i MMF-a smatraju da Grčka nije dovoljno odlučna u provedbi reformi, dok grčki dužnosnici upiru prstom u neočekivano tešku recesiju kao glavnog krivca. Grčka mora ubrzati strukturalne reforme, jer se očekuje pad aktivnosti u gospodarstvu za oko pet posto u ovoj godini i zemlja će vjerojatno ostati u recesiji i u 2012., što će utjecati na njezino ostvarivanje zacrtanih proračunskih ciljeva, kazao je grčki ministar financija Evangelos Venizelos na konferenciji za novinstvo. Dodao je da razgovori nisu obustavljeni i da će biti nastavljeni 14. rujna, nakon što tehnički stručnjaci temeljito prouče relevantne podatke. Napomenuo je i da vlada trenutno ne razmišlja o dodatnim mjerama štednje. "Prvi je ciklus pregovora završen. (Inspektori) će se vratiti za 10 dana kako bi prouči li nacrt proračuna za 2012. i zaključili proceduru", kazao je za Reuters jedan grčki dužnosnik.

BRUXELLES - Europska komisija izrazila je u petak nezadovoljstvo zbog talijanskog preispitivanja 45,5 milijardi eura vrijednog paketa mjera štednje, najavljenog prošlog mjeseca. Glasnogovornik povjerenika Europske unije za gospodarsku politiku Ollija Rehna nadovezao se na pojačanu zabrinutost međunarodnih partnera da Italija odustaje od pojedinih teških reformi koje je prošlog mjeseca zatražila Europska središnja banka u zamjenu za potporu u njezinom zaduživanju. Vlada je odobrila paket mjera štednje na hitnom sastanku 12. kolovoza kako bi smirila paniku na tržištu, ali ga u narednim tjednima još mora odobriti i parlament. Vrući politički pregovori u zemlji već su doveli do izmjena prvotnog plana. "Naravno da ćemo čekati konačni tekst kako bismo dali službenu ocjenu“, rekao je Amadeu Altafaj o trenutnoj raspravi u talijanskom parlamentu. "Međutim, očekujemo da dogovoreno ograničavanje deficita neće biti dovedeno u pitanje", kazao je, sugerirajući da bi promjena glavne brojke bila u suprotnosti sa zahtjevima Europske komisije. "U sljedećem proračunu također bi trebale biti više istaknute mjere za jačanje rasta, primjerice dodatna nastojanja u smjeru liberalizacije", privatizacija javnih usluga i otvaranje za konkurenciju zanimanja u kojima to dosada nije bilo moguće, pojasnio je.

MADRID - Španjolski zastupnici odobrili su u petak uvođenje u ustav "zlatnog pravila" proračunske stabilnosti, usprkos društvenom i političkom nezadovoljstvu koje vlada u zemlji. Zastupnici su s 316 glasova "za" i pet glasova "protiv" usvojili amandman koji u Temeljni zakon uvodi načelo ograničenja javnog deficita. O tome će sljedeći tjedan glasovati i senatori jer je potrebno zeleno svjetlo oba doma parlamenta. Španjolci, uvelike nezadovoljni stanjem u zemlji, od sredine svibnja prosvjeduju protiv reformi koje želi provesti vladajuća Socijalistička stranka (PSOE). Od četvrtka navečer se u Madridu ponovo prosvjeduje protiv "diktature tržišta", a dva vodeća sindikata, CCOO i UGT su pozvača na "veliki prosvjed" 6. rujna.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙