FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Wall Street: slabost europskih gospodarstava srušila cijene

NEW YORK, 17. kolovoza 2011. (Hina/Reuters) - Nakon tri dana rasta, na Wall Streetu su u utorak cijene dionica pale jer ishod sastanka čelnika Francuske i Njemačke o dužničkoj krizi nije impresionirao ulagače, a loše je na tržište djelovalo i oštro usporavanje rasta europskih gospodarstava.

Dow Jones indeks oslabio je 76 bodova, ili 0,67 posto, na 11.405 bodova, dok je S&P 500 pao 0,97 posto, na 1.192 boda, a Nasdaq indeks 1,24 posto, na 2.523 boda.

Ulagače je jučer zabrinulo oštro usporavanje rasta europskih gospodarstava. U drugom je tromjesečju njemački bruto domaći proizvod ojačao samo 0,1 posto u odnosu na prethodni kvartal, što je znatno manje od 1,3-postotnog rasta u prvom tromjesečju i očekivanja analitičara od 0,5 posto.

S obzirom da je francusko gospodarstvo, drugo po veličini u eurozoni, istodobno stagniralo, ne čudi što je u drugom kvartalu rast gospodarstva cijele eurozone usporio na samo 0,2 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, dok je u prvom kvartalu iznosio 0,8 posto.

Usporavanje rasta gospodarstava otežat će prezaduženim članicama eurozone, kao što je Španjolska, punjenje proračuna, a time i vraćanje kredita.

„Sada je najvažnije pitanje na tržištu slijedi li nova recesija. Nakon današnjih podataka odgovor bi mogao biti potvrdan, tim više što Europa nije još našla rješenje za dužničku krizu“, kaže John Burke, direktor tvrtke Burke Financial Strategies.

Ishod jučerašnjeg sastanka francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozya i njemačke kancelarke Angele Merkel nije impresionirao.

Ulagači su se nadali da će Sarkozy i Merkel dogovoriti hitne financijske mjere, kao što je izdavanje zajedničkih obveznica eurozone ili povećanje Europskog fonda za financijsku stabilnost.

No, čelnici Njemačke i Francuske odbacili su te ideje i predložili dugoročna politička rješenja, kao što su uravnoteženje proračuna članica eurozone i bolja koordinacija ekonomskih politika, što bi se postiglo formiranjem 'ekonomske vlade'.

„Tržište se nadalo da će sastanak rezultirati nekim korakom naprijed, nečim konkretnim što bi otklonilo pritiske na tržište“, kaže Marc Pado, strateg u tvrtki Cantor Fitzgerald.

Prijedlog Merkel i Sarkozya o uvođenju poreza na financijske transakcije negativno je utjecao na financijski sektor. Cijena dionice burzovnog operatera NYSE Euronexta potonula je više od 8 posto.

„To je još jedan šamar bankarskom sektoru jer će ograničiti trgovanje i smanjiti zarade financijskih kompanija“, kaže Nick Kalivas, potpredsjednik brokerske kuće MF Global.

Zbog toga je u drugom planu ostala vijest da je agencija Fitch potvrdila najviši AAA kreditni rejting SAD-a. Tako su dvije od tri najvažnije svjetske rejting agencije potvrdile najviši rejting SAD-a, nakon što mu je Standard & Poor's početkom kolovoza smanjio rejting za jedan stupanj.

Ulagače nije ohrabrio ni podatak američke središnje banke Feda da je industrijska proizvodnja u srpnju porasla 0,9 posto, što je njezin najveći rast u sedam mjeseci i veći od očekivanih 0,5 posto.

Među najvećim dobitnicama, s rastom cijena za više od 5 posto, našle su se dionice Wal-Marta i Home Depota jer su ti trgovački lanci izvijestili o boljim kvartalnim poslovnim rezultatima nego što se očekivalo.

S druge strane, među gubitnicima se našao energetski sektor, nakon što je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku pala za 1,2 dolara po barelu, na 86,65 dolara, jer se ulagači plaše pada potražnje, s obzirom na usporavanje rasta najvećih svjetskih gospodarstava.

I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Frankfurtski DAX indeks oslabio je 0,45 posto, na 5.994 boda, a pariški CAC 0,25 posto, na 3.230 bodova. Londonski FTSE indeks ojačao je, pak, 0,13 posto, na 5.357 bodova.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙