Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,9 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Južnoj Koreji skočile više od 1 posto.
Burzovni indeksi u Hong Kongu, Šangaju i Singapuru ojačali su između 0,3 i 0,6 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,7 posto.
U fokusu ulagača je Grčka, gdje će se u parlamentu glasovati o povjerenju novoj vladi premijera Georgea Papandreua, koja bi trebala uvesti daljnje mjere proračunske štednje.
Iz EU-a stižu poruke kako se radi na usuglašavanju o još jednom paketu pomoći Grčkoj jer se ovaj od 110 milijarda eura pokazao nedostatnim. Novi bi trebao iznositi 120 milijardi eura, od čega bi 60 milijardi bio službeni zajam, s 30 milijardi sudjelovao bi privatni sektor, a jednako toliko trebao bi donijeti proces privatizacije.
Na taj bi način Grčka izbjegla insolventnost, što bi umirilo ulagače na svjetskim tržištima koji se plaše da bi dužnička kriza u eurozoni mogla dovesti do nove financijske krize u svijetu, poput one iz 2008. godine.
„Ulagači počinju vjerovati da europski političari, posebice njemački, doista nastoje izbjeći tvrdo prizemljenje Grčke“, kaže Makato Noji, strateg u tvrtki SMBC Nikko Securities.
Osim što je pozitivno utjecalo na tržišta kapitala, uvjerenje da će EU riješiti problem Grčke potaknulo je i rast eura.
Na valutnim je tržištima jutros tečaj eura ojačao s jučerašnjih 1,4235 na 1,4340 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena eura skočila je s jučerašnjih 114,10 na 115,05 jena.
Tečaj dolara prema japanskoj valuti stabilno se, pak, kreće na jučerašnjim razinama od oko 80,20 jena.
Oporavila se i cijena nafte. Nakon što je jučer ujutro zaronila ispod razine od 93 dolara po barelu, jutros se na burzi u New Yorku terminska cijena 'crnog zlata' kreće oko 93,90 dolara.