Na konferenciji za novinare u povodu Dana zaštite na radu, koji će se skupovima u nekoliko gradova obilježavati do 28. travnja, Pavić je kazao kako je sindikat posebice nezadovoljan stanjem u poljoprivredi, u kojoj je, kako kaže, još na snazi pravilnik o zaštiti na radu iz 1968., iako su se od tada znatno promijenili tehnologija i uvjeti rada te je nužno promijeniti i taj pravilnik.
Nadamo se da će najavljene izmjene zakona o zaštiti na radu, na koji smo imali dosta primjedaba, rezultirati zakonom koji će biti primjeren potrebama i radnika i poslodavaca, kazao je Pavić.
Načelnik odjela zaštite na radu u ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Zdravko Murati kazao je kako se, po podatcima Europske agencije za sigurnost na radu, na poslovima održavanja događa 15 do 20 posto svih ozljeda, a isto tako i 10 do 15 posto smrtnih slučajeva na radu.
Član Nacionalnog vijeća za zaštitu na radu Boris Jureša rekao je kako se u zadnje dvije godine smanjuje broj ozljeda i nesreća na radu sa smrtnim posljedicama, čemu, smatra, pridonosi organizirana izobrazba o zaštiti na radu.
Dodao je kako se najviše nesreća na radu događa u prerađivačkoj industriji i graditeljstvu, a da se stanje zaštite na radu i sigurnosti radnika posebice mora poboljšati u poljoprivredi zbog uporabe strojeva i kemijskih sredstava.