To je neprihvatljivo najviše zbog ljudi koji ovdje moraju jedni kraj drugih zajedno raditi i nakon štrajka, priopćila je Uprava Večernjeg, navodeći da su predstavnici sindikata i HND-a jučer i danas javno potvrdili da je Večernjak samo 'povod', 'primjer' i 'okidač' za neke druge bitke.
Uprava tvrdi da je stari kolektivni ugovor istekao a da je sindikat odustao od pregovora i da je, umjesto da radi na dogovoru, pozvao kolege u Večernjem listu u štrajk.
"Sindikat kojemu su puna usta civilizacijskih stečevina kako bi mobilizirali što širu podršku ne preže ni od čega te nastavlja neistinito tvrditi da je Uprava Večernjeg lista ukinula kolektivni ugovor", navodi Uprava.
"Vrhunac licemjerja Sindikata novinara Hrvatske je podrška štrajku u mediju koji bez obzira na poslovne rezultate garantira prava za kakva bismo voljeli da nam kažu u kojoj ih drugoj medijskoj kući novinari danas ostvaruju", kaže se u priopćenju.
Uprava, uz već iznesen podatak o prosječnoj plaći bez menadžmenta u iznosu preko 9.200 kuna neto, navodi da su zaposlenima u Večernjem listu zajamčeni u neto iznosima božićnica od 2.000 kuna, dar djetetu od 600 kuna, uskrsna nagrada od 400 kuna; također, troškovi prijevoza do 290 kuna, dodatak na staž do 2.500 kuna bruto, potpore u slučaju smrti, invalidnosti, bolovanja, rođenja djeteta od 2.500 do 7.500 kuna neto, jubilarne nagrade od 1.500 do 4.000 kuna neto i osiguranje od nezgode s isplatom do 150.000 kuna.
Sve navedeno uopće nije propisano Zakonom o radu, već se radi o pravima povrh zakona a čak i uz takva materijalna prava sindikat nije želio dalje pregovarati o kolektivnom ugovoru, tvrdi Uprava.
Navodi također da nikada nisu rekli da odbijaju kolektivni ugovor već da ne mogu obećavati nerealna prava koja nema tko isplatiti i da traže da se prava prilagode rezultatima poslovanja; ako poslujemo u gubitku ne možemo se ponašati kao u zlatnim vremena, ističu.
Uprava je pozvala sindikat da "prestane namjerno širiti neistine i vrijeđati dostojanstvo svih kolega koji i dalje rade, omalovažavati ih i okretati im leđa. Takvih kolega je u cijeloj proizvodnji Večernjaka jako puno, nekoliko puta više od onih koji su stupili u štrajk", navodi Uprava ističući da usprkos štrajku imaju stabilnu nakladu.