FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 12. siječnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 14,30 sati.

ZAGREB - Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač ustvrdio je danas da poskupljenje naftnih derivata, odnosno benzina, neće prouzročiti lančana poskupljenja jer za to ne postoje osnove, što pokazuju trenutne procjene i analize, odnosno da neće dovesti do bilo kakve potrebe proizvođača, trgovaca ili pružatelja usluga za poskupljenjem njihovih roba i usluga. To je još uvijek u okvirima koji ne bi trebali prouzročiti ili ne bi trebali biti alibi za bilo kakvo poskupljenje, rekao je Popijač odgovarajući na novinarske upite nakon današnjeg sastanka s predstavnicima Ministarstva obrane i hrvatske vojne industrije u Hrvatskom vojnom učilištu. Nakon vala rasta cijena energenata prije dvije godine bio je porast cijena određenih roba i usluga, a kada se smanjivala cijena energenata mislim da nije došlo do smanjenja cijena roba i usluga, kazao je Popijač. Čini mi se, barem što se tiče cijene energenata, da postoje dovoljne rezerve pa ne bi trebalo, odnosno ne bi smjelo doći do poskupljenja, drži Popijač.

NOVSKA - Premijerka Jadranka Kosor potpisala je danas s gradonačelnikom Novske Antunom Vidakovićem ugovor o darovanju zemljišta za poduzetničku zonu Jug u Novskoj, a potom je obišla pogone tvornice namještaja Trokut. Vrijednost darovanog zemljišta površine 35 hektara procjenjuje se na više od 21 milijun kuna. Danas potpisani ugovor omogućit će ostvarenje planova u Novskoj, ali i pomoći realizaciji Vladina programa gospodarskog oporavka, rekla je Kosor. Ocijenila je da nitko, pa ni Vlada, taj program ne može ostvariti sam pa da je dobro došla suradnja s jedinicama lokalne samouprave. Vlada će, najavila je, pomoći svakoj jedinici lokalne samouprave bez obzira na političku opciju lokalne vladajuće administracije. Podsjetila je kako je u Hrvatskoj dosad otvoreno 376 poduzetničkih zona, u što je bez vrijednosti zemljišta uloženo 600 milijuna kuna i omogućeno otvaranje 41 tisuće radnih mjesta. Gradonačelnik Novske Antun Vidaković nada se da će današnji ugovor omogućiti brži ulazak poduzetnika u zonu, a kaže da već ima pet ozbiljnih ponuda. Nakon potpisivanja ugovora premijerka Kosor kratko je obišla tvornicu namještaja Trokut. Predsjednik Uprave tvrtke Damir Perić rekao je da Trokut radi pozitivno i ispunjava sve svoje obveze prema radnicima i zajednici.

ZAGREB - Tvrtke TriGranit Development Corporation i Heitman European Property Partners objavili su zajedničko ulaganje (joint venture) u vlasništvo nad trgovačko-zabavnim centrom Arena Centar u Zagrebu. Tvrtke će imati po 50 posto udjela u novoizgrađenom trgovačkom centru, a transakcija uključuje i dva zemljišta za moguće buduće proširenje maloprodajnog centra i razvoj višenamjenskog prostora koji uključuje urede, stambene prostore i kongresni centar, kaže se u obavijesti ulagača. Prema riječima glavnog direktora za ulaganja TriGranita Zsolta Szaboa, riječ je o najvećoj investicijskoj transakciji u nekretnine u Hrvatskoj do danas čije je financiranje osiguralo šest banaka, a koje su sudjelovale i u financiranju izgradnje Arena Centra. Arena Centar nalazi se uz sportsku dvoranu Arena Zagreb. TriGranit je mađarska investicijska tvrtka koja djeluje u sedam država Srednje i Istočne Europe, a upravlja s preko četiri milijarde eura vrijednim višenamjenskim projektima i brojnim investicijama javno-privatnog partnerstva. Heitman je američki investicijski fond s preko 21 milijardom dolara imovine, koja je investirana u nekretnine u Sjevernoj Americi, Europi i Aziji. Upravlja s nekretninama u vrijednosti 3,4 milijarde dolara u 15 europskih zemalja.

ZAGREB - Hrvatska je napredovala za 10 mjesta na ljestvici indeksa ekonomskih sloboda za 2011. godinu, no njezin rezultat još je uvijek ispod europskog prosjeka, a tri ključna područja i dalje su ocijenjena represivnim - vlasnička prava, sloboda od korupcije i radna sloboda, objavila je danas američka konzervativna zaklada The Heritage Foundation. Hrvatska je prema indeksu ekonomskih sloboda, koji zajednički objavljuju The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, a za regiju objavljuje strateški partner Adriatic Institut za javnu politiku, skočila s 92. na 82. mjesto u svijetu, a s 37. na 35. mjesto u europskoj regiji. Istraživanje o ekonomskim slobodama provedeno je u 179 zemalja svijeta, a temelji se na gospodarskim trendovima u razdoblju od druge polovice 2009. godine. Na ljestvici je prvi Hong Kong s ukupno 89,7 bodova, posljednja je Sjeverna Koreja s jednim bodom, a Hrvatska sa 61,1 bodom ulazi u skupinu "umjereno slobodnih" ekonomija. Hrvatska je poboljšala rezultat za 1,9 bodova, a kategorije koje su dobile višu ocjenu obuhvaćaju slobodu poslovanja, fiskalnu slobodu, državnu potrošnju, monetarnu slobodu, slobodu ulaganja i radnu slobodu. Područja u kojima je Hrvatska zabilježila pad obuhvaćaju slobodu trgovine i slobodu od korupcije. Tri kategorije indeksa i dalje ostaju ocijenjene represivnim - vlasnička prava, sloboda od korupcije i radna sloboda. Iako je skočila s 37. na 35. mjesto, Hrvatska je i dalje među lošije plasiranim državama iz europske regije, a ispred nje su Crna Gora, Albanija, Slovenija, Rumunjska, Makedonija i Mađarska. Iza su Italija, Grčka, Srbija i BiH.

ZAGREB - Cijene industrijskih proizvoda pri proizvođačima u Hrvatskoj u prosincu prošle godine porasle su za 1 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjoj razini, u odnosu na prosinac 2009., povećane za 5,7 posto, objavio je Državni zavod za statistiku. U 2010. godini prema 2009. cijene industrijskih proizvoda pri proizvođačima bile su više za 4,3 posto. Proizvođačke cijene u industriji, isključujući energiju, u lanjskom su prosincu u usporedbi sa studenim porasle za 0,1 posto, prema prosincu 2009. više su za 1,8 posto, dok su u 2010. prema 2009. godini porasle za 0,4 posto. Prema glavnim industrijskim grupacijama, proizvođačke cijene energije u prosincu su prema istom mjesecu godine ranije porasle za 15,5 posto. Po područjima djelatnosti, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u prerađivačkoj industriji u prosincu lani porasle su u odnosu na prosinac 2009. za 5 posto.

ZAGREB - Dionica Ine i danas je najtrgovanija na Zagrebačkoj burzi, a do 14 sati promet tom dionicom iznosio je nešto više od 53,1 milijun kuna, uz rast cijene za 2,76 posto čime je cijena Inine dionice blago premašila 3.300 kuna, najvišu razinu od svibnja 2007. godine. U 14 sati cijena Inine dionice iznosila je 3.300,10 kuna, a do tog je vremena protrgovano 16.258 dionica Ine. Promet dionicom Ine danas do 14 sati je za oko 6,7 milijuna kuna viši nego ukupni jučerašnji promet Ininom dionicom na Burzi, a na intenziviranje trgovanja vjerojatno utječe i činjenica da se približava kraj roka javne ponude MOL-a. Naime, rok malim dioničarima za prihvat opće ponude MOL-a za kupnju dionica Ine po cijeni od 2.800 kuna istječe krajem ovog tjedan, točnije u petak, 14. siječnja. MOL je svoju ponudu najavio početkom prosinca prošle godine, nakon čega je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) 3. prosinca privremeno obustavila trgovanje dionicama Ine, a nakon ukidanja suspenzije trgovanje je nastavljeno 14. prosinca i od tada se dionicama Ine intenzivno trguje na Zagrebačkoj burzi. Tako je od 14. prosinca pa do danas do 14 sati Ininom dionicom ostvaren promet veći od 1,31 milijarde kuna, a protrgovano je gotovo 446 tisuća Ininih dionica. To je oko 4,46 posto dionica Ine, a 55,7 posto od 800.910 dionica institucionalnih i malih dioničara na koje se odnosi ponuda MOL-a. Mirovinski fondovi su, nakon ukidanja suspenzije trgovanja, dionicu Ine počeli kupovati po cijeni od 2.830 kuna, a nakon pet-šest dana cijena joj je počela rasti da bi početkom ove godine prešla 3.200 kuna, a sada i 3.300 kuna po dionici.

ZAGREB - Uz nešto slabiju likvidnost nego jučer, na Zagrebačkoj burzi danas su indeksi u minusu zbog blagih dobitonosnih prodaja koje su uslijedile nakon dva dana njihova snažnog rasta, no cijena dionice Ine nastavlja uspon. Crobex indeks bio je oko podneva u minusu 0,46 posto, na 2.222 boda. Istodobno, Crobex10 oslabio je 0,9 posto, na 1.208 bodova. Redovni promet dionicama dosegnuo je oko 37 milijuna kuna, što je otprilike 4,5 milijuna manje nego jučer u ovo doba. Dionicom Ine ostvareno je do podneva 25 milijuna kuna prometa, što je 15 milijuna više nego jučer, a cijena joj je ojačala 1,36 posto, na 3.255 kuna. U petak istječe ponuda MOL-a za otkup 'free-float' dionica Ine na Zagrebačkoj burzi, po cijeni od 2.800 kuna. Od sredine prosinca do danas Crobex je ojačao 7,4 posto, a Crobex10 za 7 posto. Cijene pojedinih dionica dosegnule su najviše razine još od zadnjem tromjesečja 2009. godine. Dionicom HT-a do podneva je ostvareno 2,7 milijuna kuna prometa, a cijena joj je ojačala 0,3 posto, na 297 kuna. Među milijunaše uvrstile su se još i dionice građevinskih kompanija Ingre i Dalekovoda, obje s padom cijene za više od 3 posto. Trenutno cijena Ingrine dionice doseže 16,8 kuna, a Dalekovoda 290 kuna. Među likvidnijim izdanjima najveći pad cijene zabilježila je dionica Đakovštine, i to za 18,2 posto, na 11,8 kuna, uz promet od 470.000 kuna.

ZAGREB - Kuna je na današnjoj tečajnici Hrvatske narodne banke oslabila prema euru za 0,02 posto u odnosu na jučerašnju tečajnu listu. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnici HNB-a iznosi 7,400918 kuna. Istodobno su prema kuni oslabile sve ostale promatrane inozemne valute. Vrijednost švicarskog franka je pala za 0,92 posto, pa srednji tečaj franka na tečajnici HNB-a iznosi 5,847754 kune, američkog dolara za 0,67 posto, na 5,683832 kune, a britanske funte za 0,04 posto, na 8,884655 kuna.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙