FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 12. siječnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

PARIZ - Stopa nezaposlenosti u razvijenim svjetskim gospodarstvima ostala je u studenom prošle godine nepromijenjena na 8,6 posto a u cijeloj prošloj godini bila je blizu najviših razina u razdoblju nakon Drugog svjetskog rata, izvijestila je u utorak Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD). "Stopa se u regiji OECD-a gotovo i nije mijenjala u razoblju od veljače prošle godine, krećući se u rasponu od 8,5 do 8,6 posto, usprkos različitim trendovima u pojedinim članicama", priopćila je ta organizacija. "U studenom je u zemljama članicama OECD-a bez posla ukupno bilo 45,8 milijuna ljudi, 300 tisuća manje nego u studenom 2009. ali i 15,9 milijuna više nego u studenom 2007.", dodaje se u izvješću. OECD je pritom istaknuo da je Njemačka, čija je stopa nezaposlenosti u studenom ostala nepromijenjena na 6,7 posto, jedina zemlja koja sada ima nižu stopa nezaposlenosti nego u 2007. Podaci za studeni pokazali su također da Španjolska i dalje bilježi daleko najveću stopu nezaposlenosti među razvijenim gospodarstvima, u visini od 20,6 posto.

LUXEMBOURG - Industrijska proizvodnja u eurozoni u studenome je porasla 1,2 posto na mjesečnoj razini, a još snažnije u 27-članoj Europskoj uniji, po stopi od 1,4 posto, objavio je u desezoniranim procjenama europski statistički ured Eurostat. Najnoviji podaci ukazuju na ubrzanje rasta u odnosu na listopad kada je industrijska proizvodnja porasla po stopi od 0,7 posto u eurozoni, odnosno za 0,4 posto u 27-članoj Uniji. Na godišnjoj razini proizvodnja je u studenom poskočila 7,4 posto na području jedinstvene europske valute, te za 7,8 posto na području Unije, objavio je Eurostat.

ZAGREB - Europski povjerenik za monetarnu politiku Olli Rehn zatražio je da se povećaju zajmodavni kapaciteti europskog kriznog fonda, s obzirom na pojačane bojazni da bi se mogli pokazati nedostatnima ako pomoć zatraže Španjolska ili Belgija. "Moramo razmotriti sve opcije vezane uz veličinu i doseg naših financijskih mehanizama zaštite i to ne samo za one postojeće već i za trajni Europski stabilizacijski fond", upozorio je Rehn u autorskom članku objavljenom u Financial Timesu. Rehn je upozorio da sve dosad provedene mjere proračunske štednje europskih vlada nisu dostatne. "Njihova primjena nije dovoljno ambiciozna, a i rokovi su predugački. To se svakako mora promijeniti", kazao je. Europa mora provesti strukturne reforme kako bi se dužnička kriza privela kraju ove godine, naglasio je. Zatražio je izmjene poreznih i sustava socijalne skrbi, te reformu tržišta rada i mirovinskih sustava, ublažavanje regulative za poslovanje kompanija i veća ulaganja u inovacije. "Potreban je sveobuhvatni odgovor čitave Europske unije kao i provedba hrabrih fiskalnih i strukturnih mjera u svim zemljama članicama", naglasio je.

LISABON - Dugovima opterećen Portugal uspio je u srijedu prikupiti 1,25 milijardi eura na pomno praćenoj aukciji obveznica, koju je obilježila snažna potražnja, ali i zahtjevi ulagača za visokim prinosima. Agencija za javni dug objavila je da je prodala trogodišnje obveznice u vrijednosti 650 milijuna eura i devetogodišnje obveznice u vrijednosti 599 milijuna eura. Prosječan prinos na obveznice s rokom dospijeća od tri godine iznosio je 5,4 posto, u odnosu na četiri posto zabilježenih na prošloj aukciji, dok je u slučaju obveznica s rokom dospijeća od devet godina iznosio 6,7 posto, kliznuvši blago sa 6,8 posto zabilježenih na protekloj sličnoj aukciji. U agenciji također navode da je znak velike potražnje činjenica da je Portugal mogao prikupiti i dvostruko veću svotu od one koja je ponuđena na upis. Portugal mora u ovoj godini na financijskim tržištima prikupiti 20 milijardi eura.

MADRID - Španjolska će nesumnjivo ostvariti ciljanu razinu deficita u ovoj godini a u razdoblju između 2011. i 2015. bilježit će godišnje stope rasta u visini dva do 2,5 posto, ustvrdio je španjolski premijer Jose Luis Rodriguez Zapatero. "U ovoj ćemo godini bez sumnje ispuniti obećano smanjenje deficita na šest posto", kazao je Zapatero, te dodao da će Španjolska bez problema ispuniti i ciljanu razinu deficita od 9,3 posto u 2010. "Obećanje španjolske vlade jasno je i nedvosmisleno, korigirat ćemo sve otklone od ciljeva fiskalne konsolidacije čim ih uočimo", dodao je. Vlada je već provela vrlo nepopularne mjere štednje, uključujući podizanje poreza na promet i smanjenje plaća zaposlenima u javnom sektoru, kako bi srezala državni deficit koji je u 2009. dosegnuo 11,1 posto BDP-a i bio je treći po visini u eurozoni, nakon grčkog i irskog. Najavljena je i prodaja velikih udjela u državnoj lutriji i operatoru glavne španjolske zračne luke, s ciljem smanjenja državnog deficita ispod 3-postotne gornje granice EU-a do 2013.

BERLIN - Njemačko gospodarstvo poraslo je u prošloj godini za snažnih 3,6 posto, što je najviša stopa rasta od ujedinjenja prije dva desetljeća, objavio je preliminarno savezni statistički ured. Usporedbe radi, Njemačka je u 2009. zabilježila bolni pad gospodarskih aktivnosti za 4,7 posto. To je najviša stopa rasta od ujedinjenja Njemačke 1990. Prethodno je rekord držala 2006. godina sa stopom rasta od 3,4 posto. Gospodarstvo je u prošloj godini poraslo zahvaljujući snažnom rastu izvoza i znakovima poboljšanja domaće potražnje.

PEKING - Kina je u srijedu zabranila uvoz jaja i mesa peradi iz Njemačke, nakon što je u toj zemlji otkrivena kontaminacija tih proizvoda dioksinom. Odluka je donijeta kako bi se spriječilo da štetni sastojci uđu u Kinu, u svrhu zaštite života i zdravlja građana, objavila je kineska uprava za kvalitetu hrane na svojim internetskim stranicama. Kina je nakon Južne Koreje druga zemlja koja je zabranila uvoz jaja i mesa peradi iz Njemačke. U utorak je skandal s kontaminacijom dioksinom u Njemačkoj poprimio još veće razmjere nakon otkrića da je na jednoj farmi u Donjoj Saskoj zagađeno i svinjsko meso.

PARIZ - Indijski niskotarifni zrakoplovni prijevoznik IndiGo objavio je da je potpisao ugovor o kupnji 180 zrakoplova Airbus tipa A320 zbroj čijih kataloških cijena doseže rekordnih 15,6 milijardi dolara (12 milijardi eura). „To je najveća narudžba velikih zrakoplova koju je uputila neka kompanija u povijesti komercijalnog zrakoplovstva," priopćeno je iz Airbusa, iako je ta tvrtka već potpisivala ugovore čak i veće financijske vrijednosti. Indijski prijevoznik potpisao je memorandum o razumijevanju o kupnji 150 zrakoplova A320neo, koji su opremljeni su učinkovitijim motorima i uređajima na krilima kojima se štedi gorivo. IndiGo je prvi klijent za tu novu verziju zrakoplova koje je Airbus predstavio tek prošlog mjeseca i planira ih početi isporučivati početkom 2016. Preostalih 30 zrakoplova standardne su verzije A320 modela. Vrijednost ugovora nije objavljena ali se očekuje da će biti niža od zbroja njihovih kataloških cijena u visini 15,6 milijardi dolara.

LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se u srijedu nadomak najviše razine u dvije godine na međunarodnim tržištima, poduprte strahovima od poremećaja u opskrbi zbog smanjenja proizvodnje u Norveškoj i Sjedinjenim Državama. Cijene sirove nafte za isporuke u veljači ostale su gotovo nepromijenjene na američkom tržištu i iznosile su 91,14 dolara za barel. Nisu se značajnije mijenjale ni na londonskom tržištu, stabiliziravši se na razini od 97,59 dolara za barel, nakon što su na početku trgovine poskočile na 98,46 dolara, što je njihova najviša vrijednost od listopada 2008. Curenje plina prisililo je norveškog proizvođača Statoil da zatvori dva polja. Tvrtka nije naznačila kada će nastaviti s proizvodnjom. Time je potaknula bojazni u vezi s opskrbom, budući da je zima u Europi stanjila zalihe. „S obzirom na snažan rast potražnje iz Azije, prekidi su ponovno postali predmetom zabrinutosti“, kazao je Tony Nunan iz tokijske kompanije Mitsubishi. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u srijedu je na svojoj internetskoj stranici objavila da je cijena referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 92,92 dolara, što znači da je bila 1,59 dolara viša nego dan ranije.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Uspješna portugalska aukcija državnih obveznica ohrabrila je u srijedu europska tržišta dionica a dobro raspoloženje dodatno su poduple i naznake o mogućem povećanju kapaciteta europskog kriznog fonda. Indeks Londonske burze Ftse porastao je 0,4 posto na 6.038 bodova. Frankfurtski DAX bio je na osjetno većem dobitku, poskočivši 1,4 posto na 7.034 boda. U istom je postotku ojačao i pariški CAC, dosegnuvši 3.915 bodova. "Aukcija je pokazala da Portugal zasada još uvijek uspijeva osigurati sredstva na financijskim tržištima, doduše uz poveliku cijenu", zaključio je ekonomist ING-a Paolo Pizzoli. Vijest je najviše koristila španjolskim dionicama, pa je indeks burze u Madridu IBEX poskočio čak 3,5 posto. Pritom je najveći dobitnik bio bankovni sektor. Među pojedinačnim dobitnicima isticao se francuski zrakoplovni koncern EADS, čija je dionica poskočila šest posto nakon što je Airbus objavio da je primio veliku narudžbu od indijskog diskontnog prijevoznika IndiGoa.

TOKIO - Na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros porasle, dok se na valutnim tržištima euro oporavio u odnosu na dolar, no trgovalo se oprezno s obzirom na očekivanje ishoda ključne aukcije portugalskih obveznica. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks do 7,30 sati ojačao 0,1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,3 i 0,8 posto. U Šangaju i Singapuru burzovni indeksi balansiraju na rubu pozitivnog i negativnog područja, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,3 posto.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak Dow Jones i S&P 500 indeks porasli, zahvaljujući jačanju energetskog sektora, no trgovalo se oprezno jer se ulagači plaše da bi rast cijene nafte mogao usporiti oporavak gospodarstva. Dow Jones indeks ojačao je 0,30 posto, na 11.671 bod, dok je S&P 500 porastao 0,37 posto, na 1.274 boda, a Nasdaq indeks 0,33 posto, na 2.716 bodova. Terminska cijena nafte porasla je jučer više od dva posto, na 91 dolar po barelu, zbog strahovanja od smanjenja proizvodnje nakon privremenog zatvaranja dviju platformi u Sjevernom moru i naftovoda na Aljaski. To je potaknulo rast cijena dionica naftnih kompanija, pa je S&P indeks energetskog sektora skočio 1,2 posto. S druge strane, pale su cijene dionica u transportnom i potrošačkom sektoru jer bi snažan rast cijena goriva mogao povećati troškove poslovanja kompanija, ali i oslabiti potražnju. Unatoč dobrim poslovnim rezultatima kompanija, obujam trgovanja i dalje je mršav, pa se postavlja pitanje je li trend uspona cijena dionica održiv.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙