Od 10 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 8 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 2 pad.
Crobex indeks oslabio je jučer 0,14 posto, na 2.036 bodova, a Crobex10 0,23 posto, na 1.106 bodova.
Redovni promet iznosio je 85,7 milijuna kuna, što je 28 milijuna manje nego prethodnoga dana.
Najveći promet ponovno je ostvaren dionicom Ine, 62 milijuna kuna, što je 28 milijuna manje nego dan prije.
„Uz stagnaciju Crobexa, danas na domaćem tržištu očekujem nastavak iznadprosječnog obujma trgovanja ponajviše zbog dionice Ine. Investitori vjerojatno neće znatnije reagirati na snižavanje kreditnog rejtinga i njegovu negativnu procjenu, jer iako je to zaista loša vijest, ipak je bila očekivana“, ocjenjuje Matko Bošković, broker i investicijski savjetnik u Centar banci.
Agencija Standard & Poor's snizila je u utorak dugoročni kreditni rejting za inozemna izdanja obveznica Hrvatske s 'BBB' na 'BBB-'. Prognoza rejtinga je negativna, što znači da bi ga agencija u sljedeće dvije godine mogla ponovno sniziti rejting bude li fiskalna konsolidacija sporija nego što u S&P očekuju, te ako strukturne reforme ne potaknu gospodarski rast i ne rezultiraju boljom fiskalnom izvedbom.
„No, nakon snižavanja rejtinga, možemo zaboraviti na priljev stranih ulaganja na burzu. A budući da su mirovinski fondovi angažirani na otkupu dionica Ine, upitno je koliko će imati municije za ulaganje u druga izdanja“, navodi Bošković.
„Izgledna je i dalje stagnacija indeksa na domaćem tržištu, uz najveći fokus investitora na dionice Ine, kao i HT-a te ostalih najlikvidnijih izdanja, u koja se slijeva dio kapitala dobiven prodajom dionice Ine“, kaže Vjeran Jureša, analitičar u investicijskom društvu To One.
Od makroekonomskih pokazatelja, Državni zavod za statistiku objavit će danas izvješće o industrijskoj proizvodnji u studenome.
Makroekonomisti, koji su sudjelovali u anketi Hine, podijeljeni su u procjenama. Njih četvoro očekuje rast između 0,7 i 1,8 posto u odnosu na studeni prošle godine, dok ih dvoje očekuje pad od 1,7 do 2 posto. U prosjeku, očekuje se rast od 0,2 posto na godišnjoj razini.
„Kad su očekivanja makroekonomista podijeljena u vezi industrijske proizvodnje, smanjuje se prostor za reakciju tržišta, jer investitori nemaju jednoznačne smjernice“, ocjenjuje Bošković.
Analitičari ne očekuju niti da će na raspoloženje investitora znatnije utjecati napis u jednom dnevnom listu o tome da propada drugi stup mirovinske štednje te da se i Hrvatska, nakon Mađarske, sprema na novu mirovinsku reformu.
Na svjetskim burzama, pak, i dalje vlada pozitivno raspoloženje. Na Wall Streetu je u utorak nastavljen uspon cijena dionica, pri čemu je S&P 500 indeks dosegnuo novu najvišu razinu od 2008. godine, što se zahvaljuje dobrim kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija i najavama preuzimanja.
Jutros se na azijskim burzama trgovalo oprezno, a slično je i na europskim tržištima.
„Svjetska dionička tržišta su, tehnički gledano, u stanju prekupljenosti. Uobičajeno u tome stanju provedu znatno duže nego u stanju preprodanosti prije nego uslijedi korekcija cijena. Do kraja godine ne vidim šanse za daljnji snažniji rast cijena dionica, jer su one znatno porasle od početka godine, a posebice od početka mjeseca“, kaže Bošković.
Zaključuje kako bi na ovim razinama tržišta mogla i završiti ovu godinu.
„Svjetski burzovni indeksi na najvišim su razinama u gotov 2,5 godine, pri čemu je američki S&P 500 svega 25 posto udaljen od rekordne povijesne razine. Očekujem da će do kraj godine burze biti u ovako pozitivnom raspoloženju, jer su analitičari vrlo optimistični glede procjena gospodarskog rasta SAD-a za iduću godinu, a izgledno je i uobičajeno uljepšavanje portfelja investicijskih fondova prije kraja godine“, smatra Jureša.
Ipak, napominje da su tržišta mrvicu predobro raspoložena, te da zanemaruju dozu opreza jer postoje negativni rizici, poput dužničke krize u eurozoni.
„Trenutno na burzama nedostaje opreza, a investitori ne percipiraju negativne rizike po gospodarski rast u svijetu. No, iduće godine očekujem zbog toga više volatilnosti“, zaključuje Jureša.