U romanu se isprepleću njihove propale iluzije, odgoj djece te povijesni događaji koji ih nemilice šibaju.
Spisateljica je istaknula kako njezin roman "Unterstand", unatoč tomu što su u njem žene glavni junaci, nije nikakvo žensko pismo niti je njezin roman feministički.
"Ja nisam feministica niti mislim da su žene bolje od muškaraca," rekla je Šojat-Kuči, napomenuvši kako u ratovima prvo stradaju muškarci, za razliku od žena koje moraju ostati u kući s djecom.
Podsjetila je kako je i sama s djecom ostajala kao majka, koja im nije smjela pokazati da se boji, te istaknula kako su "muškarci stalno odlazili u neke Galicije i tamo ginuli ili se vraćali natrag s PTSP-om, kojeg smo mi tek sad otkrili".
"U svom romanu 'Unterstand' zaokupljena sam podrijetlom i tabuima koje nameće društvo," rekla je spisateljica Ivana Šojat-Kuči .
Napomenuvši kako se obiteljska tragedija, kao na primjer u slučaju Folksdojčera, prenosi na djecu kao nasljedna bolest, istaknula je također da je u romanu pokušala dati tri različite priče o jednom događaju.
"Pokušala sam pokazati kako na tri načina možemo doživjeti jednu te isti stvar," dodala je. Autorica je istaknula i kako je priču o Folksdojčerima prikupljala od živih ljudi, koji su proživjeli poraće.
Kazala je također kako je njezin roman duboko pacifistički intoniran te ocijenila kako se i danas njemačkom narodu stavlja na teret kolektivna krivnja.
"Njemci su ostavili neizbrisivi trag u kulturi kontinetalne Hrvatske", a iza prezimena osječkih graditelja skrivaju se njemački arhitekti, kazala je Ivana Šojat-Kuči.
Roman Unterstadt objavila je zagrebačka nakladna kuća Fraktura.
Ivana Šojat-Kuči rođena je 1971. u Osijeku. Neko je vrijeme živjela u Belgiji. Objavila je više knjiga proze, a uz ino i roman "Šamšiel".