U natjecanju za preuzimanje većinskog udjela u CEC-u bile su grčka National Bank of Greece i mađarska OTP banka, kazao je Vladescu na tiskovnoj konferenciji.
Za 69,9-postotni udjel u toj banci National bank of Greece ponudila je 560 milijuna eura, kazao je Vladescu, ne navodeći pojedinosti ponude mađarske banke. Prema njegovim riječima, banka će sada biti restrukturirana i njezina se privatizacija iduće dvije godine neće ponovno poduzimati.
On je već ranije upozorio da će proces privatizacije biti otkazan budu li ponude ocijenjene preniskima. Ponuda grčke banke bila je, međutim, u skladu s očekivanjima analitičara.
CEC banka, utemeljena 1864. i s 5-postotnim udjelom u rumunjskom bankarskom tržištu, raspolaže imovinom vrijednom nekih 1,3 milijarde eura te s 1.400 poslovnica, uglavnom u manjim gradovima.
Nakon višegodišnje duboke recesije u 1990-tima, rumunjsko gospodarstvo posljednjih godina snažno raste. U 2004. je ostvaren gospodarski rast od 8,3 posto, koji je u 2005. usporio na 4,1 posto, dok se u 2006. očekuje njegov ponovan rast za oko 7 posto.
Prodaja CEC banke ostavila bi rumunjsku državu bez ijedne banke u svojim rukama prilikom ulaska te zemlje u Europsku uniju 1. siječnja 2007.
Prošle je godine većinski udjel od 61,88 posto u državnoj banci Romanian Commercial Bank (BCR) prodan austrijskom Erste Banku za 3,7 milijarde eura.