Rekla je to na današnjem predstavljanju Tranzicijskog izvješća Europske banke za obnovu i razvitak (EBRD) za 2006. godinu glavna ekonomistica te banke za Hrvatsku Helena Schweiger, dodavši kako je Hrvatska prema mnogim pokazateljima ipak vodeća zemlja u regiji jugoistočne Europe.
No, u usporedbi s primjerice Bugarskom i Rumunjskom, u Hrvatskoj još uvijek ima mjesta napretku u stopi rasta BDP-a, privlačenju izravnih stranih investicija ili razini državnih subvencija.
Ocjenjujući tranzicijske promjene u pojedinim sektorima, u EBRD-u su najvišu ocjenu dali reformama koje je Hrvatska provela u privatizaciji manjih tvrtki, trgovinskom sustavu te bankovnoj reformi.
Istodobno je najniže ocijenjen napredak u postizanju kompetitivnog okruženja na tržištu te u restrukturiranju gospodarstva.
U posljednjih godinu dana najveći napredak Hrvatska bilježi u financijskom sektoru, posebice u nebankarskom segmentu tog sektora. Pritom je Schweiger kao osobito značajno izdvojila osnivanje jedinstvene nadzorne agencije za taj segment - Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga.
Iako je određen napredak ostvaren i u bankovnom sektoru, upozorila je Schweiger, uočljivo je da su u Hrvatskoj kreditna sredstva dostupnija stanovništvu nego poduzećima, posebice malim i srednjim poduzetnicima.
Kao područja na kojima u EBRD-u očekuju daljni napredak Hrvatske u postizanju pune tržišne ekonomije Schweiger je izdvojila privatizaciju velikih državnih tvrtki, poboljšanje stanja zaštite tržišnog natjecanja i kompetitivnosti unutar tržišta, kao i nastavak restrukturiranja gospodarstva.
Voditeljica ureda EBRD-a u Zagrebu Charlotte Ruhe je pak kazala kako je napredak u hrvatskom gospodarstvu očit - sve je više investitora zainteresirano za poslovanje u Hrvatskoj, a sve više hrvatskih tvrtki istražuje mogućnosti širenja na strana tržišta.
No, Ruhe je također upozorila na 'usporenu' privatizaciju te restrukturiranje gospodarstva, posebice naglasivši kako EBRD prati stanje u hrvatskoj industriji željeza te brodogradnji.