"Ovaj događaj obilježava završetak sedam mjeseci pregovora pod okriljem Pakta o stabilnosti za izmjene Sporazuma o CEFTI u skladu s mandatom koji su mu dali premijeri jugoistočne Europe 6. travnja 2006.", navodi se u priopćenju.
Svoj potpis na sporazum trebali bi staviti premijeri odnosno predstavnici Albanije, BiH, Bugarske, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Moldavije, Rumunjske, Srbije, kao i predstavnik UNMIK-a za Kosovo.
Međutim, premijer BiH Adnan Terzić, koji od hrvatske Vlade traži ustupke u pogledu carinske zaštite poljoprivrednih proizvoda BiH, najavio je kako u slučaju neispunjenja zahtjeva Sarajeva neće staviti potpis na sporazum.
Srbijanski premijer Vojislav Koštunica potpisat će pristupanje Srbije novoj CEFTI unatoč tome što je srbijanska vlada izjavila u studenome da neće potpisati Sporazum jer ne pristaje na zahtjev Hrvatske da smanji trošarine za uvozne cigarete i izjednači ih s trošarinama na domaće, a da pritom ne poveća carine na uvoz.
Ovaj Sporazum bi trebao proizvođačima u zemljama regije omogućiti pronalaženje partnera u Europskoj uniji i plasiranje zajedničkih proizvoda bez carina i ograničenja na tržištu EU.
Sporazum o izmjeni i dopuni pristupanju Srednjoeuropskom ugovoru o slobodnoj trgovini (CEFTA) 9. je studenoga u Bruxellesu parafiralo osam od deset zemalja koje su sudjelovale u pregovorima.
Potpisivanju Sporazuma o CEFTI nazočit će posebni koordinator Pakta o stabilnosti Erhard Busek, povjerenik EU-za proširenje Olli Rehn i predstavnik finskog predsjedništva EU-a, što odražava snažnu potporu Europeke unije ovoj regionalnoj inicijativi, navodi se u priopćenju pakta o stbailnosti.
Hrvatsku bi na potpisivanju Sporazuma trebao predstavljati potpredsjednik Vlade Damir Polančec i ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović.