"Nalazimo se pred potpisivanjem sporazuma o slobodnoj trgovini 19. prosinca u Bukureštu, a nakon toga ostaje još riješiti neka pitanja vezana uz zahtjeve i Srbije i BiH", rekao je on dodajući da su se konkretni prijedlozi upućeni Hrvatskoj odnosili na smanjenje opterećenja na uvoz cigareta, ne precizirajući o kolikom je smanjenju riječ.
"Ako postoji pozitivna reakcija na taj prijedlog ostalih partnera u regiji bit će dobro, a ako ne, postoje dvije alternative - ili uspostava jednoobraznih sustava koji reguliraju visinu opterećenja na cigarete u smislu akciza ili da svaka zemlja zaštiti domaće tržište, što bi značilo da ostajemo na istim pozicijama, do ulaska u EU", objasnio je on.
Sekulović je rekao kako je u obrazloženju "hrvatska strana ponovila da se moraju poštivati određena pravila utvrđena bilateralnim i CEFTA sporazumom" , dok je mišljenje srbijanske strane "da te tvrdnje ne stoje, jer smatra da je neophodno voditi računa o realnosti, odnosno da ukoliko Srbija ima diskriminatornu regulativu, onda Hrvatska ima diskriminatornu praksu kada je riječ o uvozu cigareta".
On očekuje da će sporazum potpisati sve zemlje pa i BiH, "jer imaju na raspolaganju razdoblje do svibnja 2008. godine", kada je predviđeno ratificiranje sporazuma u parlamentima svim zemalja potpisnica.
Pregovore o CEFTA-i vode izaslanstva Srbije, BiH, Makedonije, Hrvatske, Albanije, Bugarske, Rumunjske i UNMIK-a koji predstavlja Kosovo, a Sporazum bi trebao proizvođačima u zemljama regije omogućiti pronalaženje partnera u Europskoj uniji i plasiranje zajedničkih proizvoda bez carina i ograničenja na tržištu EU.
Ugovor o izmjeni i dopuni i pristupanju Srednjoeuropskom ugovoru o slobodnoj trgovini (CEFTA) 9. je studenoga u Bruxellesu parafiralo osam od deset zemalja koje su sudjelovale u pregovorima.
BiH je u studenom odbila parafirati sporazum o CEFTA-i tražeći od Hrvatske da dopusti ponovno uvođenje carina na neke poljoprivredne proizvode koje izvozi u BiH.
Kako je najavljeno, iz Srbije u Bukurešt na potpisivanje sporazuma ide srbijanski premijer Vojislav Koštunica i ministar za ekonomske odnose s inozemstvom Milan Parivodić.