Johnson (59) je postao dezorijentiran tijekom konferencije za novinare, no nakon kraćeg vremena se sabrao i oporavio te otišao u svoj ured na Capitol Hillu. Tamo mu je ponovo pozlilio, a nakon pregleda kongresnog liječnika prebačen je u Sveučilišnu bolnicu George Washington.
Iz senatorova ureda prvotno je priopćeno kako je moguće da se radi o moždanom udaru, no njegova glasnogovornica Julianne Ficher izjavila je kasnije kako senator Johnson nije pretrpio moždani ili srčani udar, te da je zadržan u bolnici radi pretraga.
Demokrati u novom sazivu Senata imaju većinu od 51 prema 49 zastupnika. Prema važećim zakonima, u slučaju da Johnson umre ili podnese ostavku, njegovog bi zamjenika do isteka mandatu u Senatu 2008., imenovao guverner Južne Dakote, republikanac Mike Rounds.
Državni tajnik Južne Dakote Chris Nelson izjavio je kako ne postoje posebna ograničenja kod takvog guvernerskog imenovanja, te da zamjenik ne mora biti iz iste političke stranke.
Ako je Senat podijeljen u odnosu 50-50, odlučujući glas ima potpredsjednik Sjedinjenih Država, u ovome slučaju republikanac Dick Cheney.
Johnsona je u bolnici posjetio senatski čelnik demokrata Harry Reid, a Bijela kuća je objavila priopćenje u kojem mu želi brzo ozdravljenje.
Senator Johnson je 2004. godine podvrgnut liječenju tumora prostate, a kasniji su testovi pokazivali da je bolest izliječena.
U izvješću o hospitalizaciji senatora Johnsona, TV mreža ABC je navela kako ni jedan savezni ili državni zakon u SAD ne primorava zastupnika u Senatu da podnese ostavku ako je zbog bolesti trajno nesposoban obnašati dužnost. Citiran je i primjer jednog sentora, igrom slučaja također iz Južne Dakote, koji 60-ih godina nakon moždanog udara nije htio podnijeti ostavku sve dok guverner ne imenuju njegovu suprugu za zamjenika. Kako je guverner to odbio učiniti, senator je još četiri godine, iako 'šlagiran', ostao na dužnosti.