Pravilnikom se regulira cijeli sustav prikupljanja i recikliranja tog otpada, od prava i obveza proizvođača, do prodavatelja, sakupljača i reciklažera.
Građani za donesene baterije neće dobiti naknade, ali je bitno da će ih ubuduće moći odložiti u posebne spremnike u svim trgovinama, pa i kioscima, u kojima se inače prodaju baterije.
Dosad su takvi, crveni spremnici, bili postavljeni uglavnom po robnim centrima i većim trgovinama, a pravilnik ubuduće omogućuje kupcu da otpadne baterije ili akumulator vrati na istom mjestu na kojemu može kupiti nove.
Proizvođači i prodavatelji pak otpadne baterije i akumulatore predaju sakupljaču, ili oporabitelju (reciklažeru) koji ih bez naknade preuzima u roku 24 sata od poziva.
Pravilnikom je posebno reguliran odnos sakupljača i oporabitelja s Fondom za zaštitu okoliša, od kojega, ovisno o vrsti i količini otpada, dobivaju naknadu.
Pravo na sakupljanje i reciklažu otpada dobiva se potpisivanjem ugovora o koncesiji s Fondom od početka iduće godine.
"Uspostavljanjem cijelog sustava gospodarenja otpadom, motivirat će se sakupljači da preuzimaju baterije i akumulatore od građana i tvrtki radi dobivanja naknade, a sve s ciljem bolje zaštite okoliša", istaknula je glasnogovornica ministarstva Kata Gojević.
Uvoznici i proizvođači baterija i akumulatora obvezuju se na plaćanje naknade Fondu prema vrsti i količini proizvoda, a Fond će im obračunati obveze na osnovu podataka o proizvodnji i uvozu tijekom 2006. gdine, koje su dužni predati do 15. veljače 2007.
Pravilnik stupa na snagu 19. prosinca, a obveza uvoznika i proizvođača baterija i akumulatora na plaćanje naknade Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost počinje od Nove godine.
Primjenom Pravilnika želi se do rujna 2012. postići najmanje stopu sakupljanja tog otpada od 25 posto, a do rujna 2016. stopu sakupljanja od 45 posto, ističu u Ministarstvu.
Naime, procjenjuje se da se kod nas godišnje odvojeno sakuplja samo tri posto ukupne količine otpadnih baterija, te oko trećine procijenjene ukupne količine otpadnih akumulatora. U Hrvatskoj godišnje nastaje oko 840 tona otpadnih baterija i akumulatora.