Sudionici skupa su kroz izlaganja i raspravom osvijetlili hrvatsku situaciju vezano uz tehničko zakonodavstvo, institucijsku infrastrukturu, pregovore sa EU u području slobode kretanja roba, utjecaje na konkurentnost hrvatskog gospodarstva, te procese i aktivnosti koji predstoje kako bi se započeti posao uspješno nastavio, priopćeno je iz Hrvatskog društva za sustave - CROSS.
Tehničko zakonodavstvo i norme, mjeriteljstvo, akreditacija i postupci ocjenjivanja suglasnosti temeljni su čimbenici suvremenog gospodarstva. Potpora su uspješnosti proizvodnje, jamstvu kvalitete proizvoda i usluga, zaštiti potrošača, sigurnosti i poslovanju u uvjetima rizika.
Institucije tehničkog zakonodavstva, a izričito akreditacijska agencija, omogućuju gospodarskim subjektima puno sudjelovanje u međunarodnoj trgovini uz zadovoljenje tehničkih zahtjeva multilateralnog trgovinskog sustava, a zasebna im je važnost u ispunjavanju uvjeta održivog razvoja i rasta, istaknuo je.
U Hrvatskoj su institucije tehničke infrastrukture Državni zavod za mjeriteljstvo, Hrvatski zavod za norme i Hrvatska akreditacijska agencija osnovane 2005. godine diobom nekadašnjeg Državnog zavoda za normizaciju i mjeriteljstvo i organizirane su u skladu s najboljom europskom praksom, pa danas čine važan temelj razvoja konkurentnosti gospodarstva i integracije Hrvatske u EU.
S druge strane Hrvatsko društvo za sustave osnovano je 1991. godine i od samog početka promiče uvođenje sustava kvalitete u hrvatsko gospodarstvo, pa zagovarajući kvalitetu kao temelj konkurentnosti gospodarstva utemeljuje Hrvatski pokret za kvalitetu. Danas ostvarenje svojih ideja raspoznaje u djelovanju novih institucija tehničke infrastrukture, pa je organizacijom ovog zajedničkog skupa željelo pridonijeti promociji i spoznaji suvremene uloge tehničkog zakonodavstva u skladu s praksom EU.
Zaključeno je da treba ubrzati daljnji razvoj infrastrukture, a posebice širenje znanja i spoznaje o važnosti tih institucija za konkurentnost i samosvojnost hrvatskog gospodarstva.