O knjizi su govorili urednik Darko Glamuzina, publicist Igor Mandić i autor.
"Glavni likovi Šehovićeva djela žive na granici u Trebinju i Dubrovniku", rekao je Glamuzina, dodavši kako se neprestano lome u ratnim vrtlozima Venecije, Turske i Austrije. Međusobnim krvoprolićima Srbi, Hrvati i Muslimani jučer su bili na jednoj, a sutra hirom povijesnih okolnosti na drugoj strani", dodao je.
Smatra kako na njihove ključne odluke o odabiru strana utječe ljubav prema BiH i spremnost da se za nju žrtvuju. "U velikim povijesnim igrama oni su kao i njihova zemlja uvijek gubitnici", ustvrdio je.
Po Mandićevoj ocjeni, iako po vlastitu priznanju knjigu još nije pročitao, ona je veličanstven pothvat. "To je epohalan napor da se napiše povijest jednoga Bošnjaka u Dubrovniku", rekao je, dodavši, kako autor u knjizi progovara o odnosima BiH i Hrvatske kroz stoljeća.
Ustvrdio je da mu nije jasno zašto je jedan od glavnih junaka završio na sudu u Haagu. "Tko je danas u Haagu, tko nije, a tko bi trebao biti, ja ne znam", rekao je Mandić.
"Kroniku sam napisao na poticaj bosanskoga franjevca fra Petra Anđelovića", rekao je Šehović, dodavši kako ju je namijenio, "bez obzira na to bili oni Srbi, Hrvati ili Bošnjaci, svim Bosancima". "Njom u njih želim probuditi njihov bosanski identitet", rekao je.
Petoknjižna romaneskna saga "Ilijasbegovići - cronica travuniana" (1021 str.) sastavljena je od knjiga Ilias beg, kapetan trebinjski; Inšallah; Begovina; Dubrovački intermezzo i Od Mostara do Haaga.
Autor u njima prati 300-godišnju povijest obitelji Ilijas-bega.
Književnik Feđa Šehović (1930.) autor je više knjiga, a nekoliko ih je objavio pod zajedničkim nazivom "Dubrovačka tralalogija"