Zvonimir Kaić je istaknuo kako je riječ o prvoj monografiji na hrvatskom jeziku koja je posvećena orofacijalnoj genetici. Ocijenivši da je to izvorno djelo prinos hrvatskoj znanosti, Kaić je napomenuo kako će ono biti korisno ne samo za studente nego i za oko četiri tisuće stomatolaga u Hrvatskoj.
Jadranka Keros ocijenila je knjigu "pravim biserom stručne literature".
Knjiga je podijeljena u dva dijela. Prvi dio obuhvaća devet poglavlja koji se bave razvojem i važnošću orofacijalne genetike, temeljnim načelima nasljeđivanja kraniofacijalnih anomalija, mehanizmom nastanka i klasifikacijom tih poremećaja, a drugi dio bavi se specifičnim genetskim poremećajima zuba i oralnih struktura.
Govoreći o poticajima da se bavi tom problematkom, Škrinjarić je spomenuo knjigu iz orofacijalne genetike koju je 1975. uredio Andrew E. Poole te rad na američkom University of Connecticut Health Center u Farmigtonu, gdje je deset godina zatim u vrijeme poslijedoktorske stipendije radio upravo kod Poolea.
Po autorovim riječima znanje iz orofacijalne genetike važno je za spoznaju o mnogim poremećajima u čovjeka. Najveći broj anomalija, koje imaju posebno značenje u medicinskoj genetici, dodao je, pojavljuje se upravo na glavi i vratu.
Knjigu u prvom redu smatra udžbenikom, t.j. vodičem za stjecanje znanja, a ne, kako je rekao, zbirkom znaja
Udžbenik "Orofacijalna genetika" (502 str.) tiskala je "Školska knjiga" uz novčanu potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.