Na skupu u hotelu Stratosphere u Las Vegasu sudjelovalo je tridesetak poduzetnika većinom iz SAD i Kanade te nekoliko iz Australije, Južne Amerike, Švicarske i drugih zemalja u kojima žive iseljeni Hrvati.
Osnivački odbor ustanovljen u Las Vegasu, trebao bio kroz mjesec dana odlučiti o nazivu banke, a kao jedna od najizglednijih opcija spominje se naziv "Croatian Crown Bank - Hrvatska krunska banka".
Početak njezina rada očekuje se u razdoblju od osam mjeseci do godinu dana, a prvi korak u tom pravcu bit će osnivanje holding kompanije za upravljanje bankom, kroz idućih nekoliko tjedana.
U osnivačkom odboru je 67 članova, a za supredsjedatelje su izabrani Mijo Radočaj i Marko Rudela, koji je ujedno i glasnogovornik odbora.
Rudela je u telefonskom tazgovoru za Hinu kazao kako je od pokretanja inicijative do sastanka u Las Vegasu proteklo više od godinu i pol, te da je u tom razdoblju više do 300 hrvatskih iseljenika pismeno potvrdilo svoju namjeru ulaganja u banku. Većina je najavila ulaganja od 10 do 50 tisuća dolara, a desetak poduzetnika ulaganje od 500 tisuća do milijun dolara.
Računa se s prikupljanjem početnog kapitala od oko 10 milijuna dolara, koji bi poslužio kao depozit na početku rada banke.
Na skupu u Las Vegasu sudjelovali su neki od potencijalnih velikih ulagača kao što su Pero Novak, Niko Hazdovac, Frank Cetinić a pismom su ulaganja najavili Jure Šola, jedna od najbogatijih Hrvata u Kaliforniji, Mike Grgich, Steve Rukavina i drugi, rekao je Rudela.
U idućih šest mjeseci organizatori su najavili održavanje sličnih skupova u Europi, Australiji i SAD-u te završni skup u Hrvatskoj, na kojima će se potencijalnim ulagačima predstaviti plan poslovanja banke i pogodnosti koje im se nude. Jedna od tih pogodnosti je i kupnja apartmana na jadranskoj obali pod povoljnim uvjetima, što će sigurno privući mnoge hrvatske iseljenike, kazao je Rudela.
Dodao je kako računa na podršku članova HDZ-a u SAD i Kanadi i članova Hrvatske bratske zajednice, čiji mu je predsjednik Bernard Luketich rekao da podržava inicijativu.
Banka bi se pored kreditne i investicijske djelatnosti, s težištem na ulaganja u Hrvatsku, bavila i osiguranjem i stanogradnjom, odnosno gradnjom apartmana, kazao je Rudela, vlasnik građevinske tvrtke u Los Angelesu.
Jedan od prioriteta bila bi suradnja s malim i srednjim poduzećima u Hrvatskoj, te finacijsko praćenje ulaska tvrtki u vlasništvu hrvatskih iseljenika u "joint venture" projekte sa srodnim poduzećima u Hrvatskoj.
"Mi smo ovdje veliki kapitalisti ali nismo udruženi. U Americi i Kanadi ima više od 50.000 Hrvata milijunaša, koji ne predstavljaju puno. Naš lobby u Washingtonu djeluje s jako malim financijskim sredstvima", kaže Rudela.
Izgradnja financijske institucije, po njegovim bi riječima, pridonijela političkom i ekonomskom etabliranju Hrvata u Americi, Australiji i Europi, i bila korisna Hrvatima u domovini, gdje 94 posto banaka drže stranci.
"Najbitnija poruka ovog skupa je da želimo steći povjerenje svih Hrvata diljem svijeta, u domovini i iseljeništvu, da želimo izgraditi jaku finacijsku instituciju s kojom rješavamo strateško pitanje nas Hrvata u iseljeništvu", rekao je Rudela.
Pero Novak, jedna od čelnika "Grupe 100" najvećih hrvatskih poduzetnika u dijaspori, osnovane 2004. u Clevelandu poručio je u Las Vegasu da se u Hrvatskoj treba popraviti investicijska klima i zakoni koje reguliraju tržište rada. On smatra kako u tim zakonima još ima previše naslijeđenih socijalnih elemenata i zaštite radnika, što otežava poslovanje.
Rudela je naglasio kako je osnivanje banke plod samostalne inicijative iseljenika i da je Hrvatski svjetski sabor sa sjedištem u Poreču samo jedan od koordinatora, a ne glavni organizator kako je ta udruga sama najavila.