MMF je stoga objavio kako planira sniziti svoju trenutnu procjenu rasta globalnog rasta za iduću godinu od 4,9 posto.
Ipak, glavni ekonomist te svjetske financijske institucije John Lipsky istakao da se unatoč tome očekuje nastavak pogodnog okruženja za rast te kako on osobno ne vidi nikakvog očitog razloga za zabrinutost zbog recentnog pada vrijednosti dolara u odnosu na euro.
Svijet nastavlja ubirati plodove svojeg najdužeg gospodarskog oporavka od 1970-tih, bilježeći rast od oko 5 posto u svakoj od posljednje četiri godine, kojeg čak ni rekordno visoke cijene nafte, koje su se ove godine približile razini od gotovo 80 dolara po barelu, nisu uspjele zakočiti.
Unatoč zastoju u pregovorima Svjetske trgovinske organizacije započetim u Dohi o liberalizaciji svjetske trgovine, trgovina cvate potaknuta gospodarstvima u nastajanju poput Kine i Indije. Nadalje, međunarodne institucije koje prate svjetska gospodarska kretanja karakterizira raspoloženje opreznog optimizma.
Organizacija za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD) u svojem je prošlomjesečnom izviješću o stanju svjetskog gospodarstva izglede za regiju OECD-a ocijenila povoljnima. Prema njezinim prognozama, 30 zemalja članica te organizacije trebalo bi u idućoj godini bilježiti rast od 2,5 posto, te u 2008. od 2,7 posto.
OECD je nadalje procijenio da se Sjedinjene Države nalaze na putu mekog prizemljenja, dok eurozona pokazuje neočekivano snažan rast. Japansko bi, pak, gospodarstvo u idućoj godini trebalo ostvariti rast od 2 posto, manje od prethodno očekivanih 2,2 posto, a rast bi trebao ostati snažan u Kini, Indiji i Rusiji te drugim gospodarstvima u nastajanju. Međutim, OECD također upozorava da su globalni manjkovi u bilancama plaćanja i dalje veliki, dok tržišta nekretnina izgledaju precijenjenima.