Bogate zemlje nisu shvatile utjecaj neminovnog rasta dviju azijskih sila, izjavio je Wolfensohn ovih dana na Sveučilištu u Novom južnom Walesu, saveznoj državi na jugoistoku Australije.
"Svijet će biti u rukama ovih zemalja koje sada zovemo u razvoju", kazao je rođeni Australac Wofensohn. On je do lani obnašao vodeću dužnost u toj globalnoj razvojnoj banci.
Bogate zemlje trebale su pokušati kapitalizirati na osnovu neizbježne pojave onoga bi moglo postati motorom svjetskih gospodarskih aktivnosti prije nego bude prekasno, kazao je. "Većina ljudi u bogatim zemljama ne gleda zaista što se događa u tim velikim zemljama u razvoju", istaknuo je Wofensohn, koji je sada predsjednik međunarodnog savjetodavnog odbora pri Citigroupu, i vlastite ulagačke i savjetodavne tvrtke.
Kroz 25 godina bruto domaći proizvod (BDP) Kine i Indije zajedno će premašiti visinu BDP-a sedam najbogatijih zemalja svijeta skupine G7. Po Wofensohnovim riječima, negdje između 2030. i 2040. Kina će postati najveće svjetsko gospodarstvo i istisnuti Sjedinjene Države s vodeće pozicije.
Do 2050. aktualni će kineski BDP u iznosu 2.000 milijardi dolara narasti na golemih 48.600 milijardi dolara. Nadalje, indijski BDP koji trenutno iznosi manje od 1.000 milijardi dolara do sredine će stoljeća dosegnuti 27.000 milijardi dolara, kazao je Wofensohn pozivajući se na procjene investicijske banke Goldman Sachs.
Usporedbe radi, aktualni američki BDP u vrijednosti 13.000 milijardi dolara u tom će razdoblju porasti na svega 37.000 milijardi dolara, što je 10.000 milijardi dolara iza Kine.
"Rast tih zemalja bit će negdje u visini 22 puta u razdoblju od sada pa do 2050. dok će aktualne bogate zemlje zabilježiti rast od nekih možda dva i pol puta", kazao je.
U svjetlu takvih procjena očigledno je da zapadne zemlje i Australija ne ulažu dovoljno u obrazovanje nove generacije koja bi mogla imati koristi od nadolazećeg poretka, zaključio je Wofensohn.