"Bude li pak manjak SAD-a drastično smanjen, to će značiti dugotrajne posljedice za svjetsko gospodarstvo. Ne želimo da se tako nešto dogodi", dodao je bivši izvršni direktor WTO-a, trenutno direktor UN-ove agencije UNCTAD.
Supachai je nastupio na samitu APEC CEO-a, godišnjem forumu Udruženja za ekonomsku suradnju zemalja azijske i pacifičke regije, koji se ove godine održava u Hanoiju.
Tom je prilikom Supachai upozorio da ovogodišnji manjak u tekućoj bilanci plaćanja SAD-a, čija je ukupna vrijednost procijenjena na 840 milijardi dolara, predstavlja prijetnju za svjetsko gospodarstvo koje je u proteklih pet godina bilježilo neviđeno visoke stope rasta, posebno u dinamičnoj azijsko-pacifičkoj regiji.
"Smatram da se svijet po pitanju pokretanja rasta svjetskog gospodarstva ne bi trebao oslanjati isključivo na zdravlje američkog gospodarstva, koje troši više no što štedi", konstatirao je direktor UNCTAD-a. Dodao je da Azija i Europa moraju uložiti veće napore kako bi u budućnosti održali visoke stope rasta.
"Primjerice, u Aziji možda moramo poduprijeti domaću potrošnju dok razvijene zemlje moraju više štedjeti", zaključio je Supachai. "U protivnom, budu li prepuštene same sebi, jednog će dana svjetsko gospodarstvo pogoditi deflacija, a recesija će biti prilično duboka i dugotrajna", naglasio je.
Ekonomisti strahuju da bi usporavanje potrošnje u razvijenim gospodarstvima poput onog američkog s jedne te prekomjerna i jeftina proizvodnja u Aziji s druge strane mogli potaknuti ciklus pada cijena koji bi usporio rast svjetskog gospodarstva.