Na plenarnom dijelu skupa raspravljano je o odnosu diskriminacije i moći te mogućim mjerama protiv diskriminacije uopće, a potom po tematskim skupinama o etničkoj i rasnoj diskriminaciji, diskriminaciji po osnovi spola i seksualne orijentacije, regionalnoj i razvojnoj diskriminaciji te diskriminaciji osoba s invaliditetom.
Predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava (HHO) Žarko Puhovski, govoreći o odnosu diskriminacije i moći te mogućim mjerama preveniranja diskriminacije, kazao je, među ostalim, da ona može biti politička, ideologijska, moralna i socijalna te da nastupa kada se uvode kriteriji kojima se nameće neka druga logika ili načela.
Puhovski drži da su promjene moguće kroz zakonske izmjene, način postupanja javne uprave, promjenom ozračja kroz smanjenje diskriminacije utemeljene na novinarskom senzacionalizmu, te zaustavljanjem trendova feminizacije i maskulinizacije pojedinih profesija.
Zagrebački odvjetnik Goran Mikuličić izvijestio je sudionike o tijeku osnivanja Kuće ljudskih prava Zagreb koja bi trebala pridonijeti višem stupnju zaštite ljudskih prava, razvoju civilnog društva i vladavine prava u Hrvatskoj.
Konferenciju u Središnjem državnom uredu za upravu organiziraju Human Right House Network, međunarodna mreža sa sjedištem u Oslu (Norveška) te članice Kuće ljudskih prava u osnivanju - Hrvatski pravni centar B.a.b.e. i HHO.
Sudionike su pozdravili zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, Maria Dahl u ime Human Rights House Networka i veleposlanica Kraljevine Norveške Elisabeth Walaas.