Ministrica Lovrin istaknula je kako predloženi zakon političkim strankama izričito zabranjuje primanje anonimnih donacija, te financiranje od strane državnih tijela, javnih poduzeća, tvrtki u većinskom vlasništvu države ili lokalnih jedinica, kao i fizičkih i pravnih osoba koje imaju dugovanja prema državi ili lokalnim jedinicama.
Eventualne uplate anonimnih donacija političke bi stranke bile dužne prijaviti Državnom uredu za reviziju te Ministarstvu financija, i to najkasnije u roku osam dana od uplate.
Strankama se, predloženim zakonom, zabranjuju i donacije stranih država, političkih stranaka i pravnih osoba, a iznimno bi se dopustile inozemne donacije za edukativne programe.
Stranke ni bi smjele primati novac ni od udruga radnika i poslodavaca, od udruga, zaklada i fondacija koje zastupaju ili predstavljaju državni ili lokalni dužnosnici, od vjerskih zajednica, te od humanitarnih i drugih neprofitnih organizacija.
Političke stranke se zakonom definiraju kao neprofitne udruge koje se mogu financirati iz članarina, dobrovoljnih priloga, izdavačke djelatnosti, prodaje propagandnog materijala, organizacije stranačkih manifestacija te imovine u svom vlasništvu.
Parlamentarne političke stranke financirale bi se iz državnog proračuna, a iz proračuna lokalnih jedinica stranke koje imaju članove u njihovim predstavničkim tijelima, napomenula je ministrica Lovrin.
Zakonom se propisuje i da proračunski novac koji dobivaju parlamentarne stranke, ostaje na računu stranaka u slučaju da njihovi zastupnici prebjegnu u drugu stranku.
Zakonom se predlaže i ograničavanje godišnjeg iznosa donacija - fizička osoba bi godišnje jednoj stranci mogla donirati najviše 90 tisuća kuna, a pravna do milijun kuna.
Ministrica pravosuđa naglasila je zakonsku obvezu stranaka da svoje financijske izvještaje učine dostupnima javnosti, objavom na svojim web stranicama, a za parlamentarne stranke Državni ured za reviziju bio bi dužan Hrvatskom saboru podnijeti izvješće o nadzoru financijskog poslovanja.
Osim na političke stranke, dodala je, zakon bi se odnosio i na nezavisne liste i zastupnike.
Zakonom su predviđene i novčane kazne za prekršitelje - za političke stranke kazne su od 100 do 500 tisuća kuna, a za osobe ovlaštene za zastupanje i predstavljanje stranaka od 10 do 20 tisuća kuna.
U slučaju da političke stranke ne prijave uplatu priloga iz nedopuštenih izvora, i ta sredstva ne doznače u proračun, ili u proračun ne uplate sredstva iznad utvrđenih najviših iznosa donacija, kazna bila trostruki iznos tako primljenih sredstava.
O predloženom Zakonu o financiranju političkih stranaka u nastavku zasjedanja Hrvatskog sabora raspravljaju saborski klubovi.