Šota je na konferenciji za novinare posebno pohvalio novinare za objektivno izvješćivanje, a političare što su, kako je rekao, izbjegli politiziranje komemorativnih skupova kojima su nazočili.
"Osnovni naglasak obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara stavljen je na herojsko djelo vukovarskih branitelja, a ne samo na stradanje pa vjerujemo da je iz toga i proisteklo dostojanstvo sudionika", ocijenio je Šota.
Dodao je kako je u tijeku središnjeg obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 18. studenoga policija prijavila tek tri slučaja remećenja javnog reda i mira koji se ne povezuju s Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. iako je taj dan, kako je naveo, u Vukovaru boravilo oko 30.000 hodočasnika iz svih hrvatskih krajeva.
Komemorativni skup je pratilo 130 akreditiranih novinara iz više od 30 redakcija iz Hrvatske te nekoliko medija iz Srbije. U pratnji kolone sjećanja u kojoj se 18. studenoga nalazilo oko 30.000 sudionika, nalazile su se dvije ekipe hitne pomoći koje su intervenirale 30-ak puta, uglavnom zbog tegoba s tlakom, vrtoglavice, srčanih smetnja i epileptičnih napada, rečeno je na konferenciji za novinare.