Otvarajući tribinu u Knjižnici Bogdana Ogrizovića jedan od organizatora Bajro Bajrić rekao je da se tom akcijom željelo upozoriti na probleme s kojima se susreće romska zajednica u Hrvatskoj kao što su organizirano prosjačenje, prerana udaja i ženidba te prodaja romske djece.
Istaknuo je da se taj problem javlja i u susjednim državama, dodajući da je u Hrvatskoj poseban problem razjedinjenost romskih udruga.
Predstojnik Vladna ureda za ljudska prava Luka Mađarić rekao je da se u Hrvatskoj od godine 2002. u prosjeku bilježi desetak žrtava trgovanja ljudima i da su žrtve isključivo žene.
Dodao je da je ove godine zabilježeno devet slučajeva, a namjera tribine jest upozoriti na taj globalni problem i među romskom manjinom.
"Naši koraci koje poduzimamo su postavljenje institucionalnog okvira u rješavanju ovog problema i njegova provedba", istaknuo je Mađarić, dodajući da je Nacionalni program protiv trgovanja ljudima jedan od Vladinih strateških dokumenta.
Ocijenio je da se hrvatsko zakonodavstvo dobro prilagodilo tom problemu, podsjećajući na članak 175. Kaznenog zakona koji se bavi trgovanjem ljudima i ropstvom te na stavak četvrti po kojem se kažnjavaju i klijenti tzv. usluga žrtava trgovanja ljudima.
Lovorka Marinović iz Ureda za migracije rekla je da među žrtvama trgovanja ljudima nije velik postotak romske populacije, točnije - on je u Hrvatskoj oko 10 posto.
Istaknula je da je isključivo riječ o mladim djevojkama. Također je upozorila na nedovoljnu osviještenost unutar romske zajednice kad je riječ o trgovanju ljudima, dodajući da će biti potrebno mnogo rada i vremena da se to prevlada.
Na tribini su bili i predstavnici državnih institucija koje se bave ljudskim pravima i ravnopravnošću spolova, a u raspravi su sudjelovali i predstavnici romske zajednice koji su upozorili na problem trgovanja ljudima i iskorištavanja žrtava te trgovine.