Na seminaru posvećenom izradi izvješća i evaluaciji tog programa i plana udruge i Vijeća Roma predložili su da 8. travnja, Svjetski dan Roma, bude blagdan u Hrvatskoj.
Predstavnici Roma ocijenili su da su napori Vlade vidljivi u prostornom uređenju, obrazovanju i zapošljavanju te su uz iznesene primjedbe predložili i kako da državna tijela i lokalne vlasti još učinkovitije rješavaju njihove probleme.
Izvješće o provođenju Nacionalnog programa, dopunjeno novim prijedlozima predstavnika Roma, potkraj studenoga ići će pred Povjerenstvo, rekla je Hini predstojnica vladinog Ureda za nacionalne manjine Milena Kleiner.
Zaključeno je da se proširi broj predstavnika Roma u radnim skupinama pri ministarstvima te da vladin Ured za nacionalne manjine organizira seminar o unaprjeđenju rada Vijeća romske nacionalne manjine, jer su se predstavnici Roma žalili da u nekim sredinama Vijeća ne ostvaruju odgovarajuću suradnju s lokalnim vlastima.
Organizirat će se i seminar za rješenje problema stanovanja na koje će biti pozvani predstavnici ministarstava, županija i Roma, a glede rješavanja statusnih problema predloženo je da se besplatna pravna pomoć proširi i na sve županije u kojima živi veći broj Roma. Zatraženo je i poboljšanje rada mobilnih timova, sastavljenih od predstavnika Roma, centara za socijalnu skrb, državne uprave i MUP-a, a koji na terenu informiraju Rome kako da riješe probleme državljanstva i druga statusna pitanja.
Kleiner je rekla da su najveći pomaci učinjeni u najtežem dijelu - prostornom uređenju, obrazovanju i zapošljavanju. Pojasnila je da su Romi gradili nastambe na poljoprivrednom i tuđem zemljištu, pa se taj problem, gdje god je moguće, rješava legaliziranjem naselja. U 12 od 14 županija izrađeni su prostorni planovi, što je preduvjet za legalizaciju, rekla je Kleiner, istaknuvši da je u Međimurskoj županiji legalizirano devet od 14 naselja.
Hrvatska je od Europske komisije dobila donaciju od 3,5 milijuna eura i dodatno iz proračuna daje 30 posto što će biti dovoljno za kompletnu uređenje infrastrukture u četiri međimurska naselja, dodala je Kleiner.
Romi su upozorili na problem stanovanja u Zagrebu i Sisku. Očekuju da će se u Sisku, gdje postoji potpora lokalnih vlasti ali je zemljište Hrvatskih šuma, taj problem riješiti do kraja godine. Ustvrdili su da se za zagrebačko naselje Struge, iako postoji prostorni plan, još nije ništa učinilo u legalizaciji i uređenju kuća, a nije riješen ni problem nastanjenih u plinarskom naselja.
Upozorili su da još nije započela gradnja Kulturnog centra za Rome, iako je Zagreb još 2002. od Vlade dobio milijun kuna za gradnju.
Istaknuto je da je veći broj djece uključen u obrazovanje, od predškolskog do srednjoškolskog, a pomaže im i 16 romskih asistenata. Navedeno je da je zaposleno 80 Roma te još 140 u javnim radovima, a na brojnim seminarima mogu se obučiti za posao.