FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Janša odbija kritike o netoleranciji prema Romima

LJUBLJANA, 8. studenoga 2006. (Hina) - Slovenski premijer Janez Janša u srijedu je odbacio kritike da je njegova vlada dala pogrešan signal preseljenjem jedne romske obitelji u izbjeglički centar u Postojni, te izjavio da je položaj romske zajednice u Sloveniji bolji nego u mnogim europskim državama.
LJUBLJANA, 8. studenoga 2006. (Hina) - Slovenski premijer Janez Janša u srijedu je odbacio kritike da je njegova vlada dala pogrešan signal preseljenjem jedne romske obitelji u izbjeglički centar u Postojni, te izjavio da je položaj romske zajednice u Sloveniji bolji nego u mnogim europskim državama.

"U usporedbi s drugim državama možemo konstatirati da je položaj romske zajednice u Sloveniji, iako nije idealan, među najboljima i kod nas je manje problema nego u drugim državama Europe", rekao je Janša na konferenciji za novinare.

Janša je podržao postupke ministra unutarnjih poslova Dragutina Matea i ministra za školstvo Milana Zvera koji su se bavili problemom preseljenja romske obitelji Strojan prije deset dana, pod prijetnjom koja se pojavila nakon što su njihovo iseljenje tražili mještani sela Ambrus u općini Ivančna Gorica. Za slovenskog pravobranitelja Matjaža Hanžeka Janša je rekao da je "pretjeranom internacionalizacijom" tog slučaja poslao "iskrivljenu sliku" Slovenije u svijet jer je o njemu izvijestio međunarodne organizacije, a ne slovensku vladu.

Janša je rekao da interventno rješenje i preseljenje romske obitelji nije bilo odraz netolerancije sredina u kojima Romi žive i da je bez poznavanja dugogodišnje problematike Roma i povremenih konflikata s lokalnim stanovništvom tim ljudima nanesena "velika nepravda".

Janša je izjavio da u mnogim dijelovima Slovenije postoje nelegalna romska naselja, što je dugo godina dopuštala bivša vlada koja nije donijela sistemski zakon o Romima, kako je predviđeno Ustavom. Janša je rekao da je njegova vlada odlučna u namjeri da se takav zakon donese i tako ispuni "pravna praznina" koja je dovodila do konflikata jer su romsku problematiku morale rješavati općine gdje žive, a ne država, a nije bilo niti praznih lokacija gdje bi oni iz ilegalnih naselja mogli biti preseljeni.

U pogledu iseljenja romske obitelji Strojan u postojnski izbjeglički centar, Janša je rekao da bi volio znati što bi u napetoj situaciji koja se u to vrijeme događala učinili "salonski" kritičari te odluke i je li bilo jeftinije romsko naselje držati i dalje u obruču 200 policijskih specijalaca.

Slovenski je premijer rekao da u Sloveniji postoje primjeri "dobre prakse" suživota Roma i Slovenaca, osobito u Prekmurju, te da će se pokušati tu praksu proširiti i na ostale općine gdje Romi žive, ali da je za to potrebno vrijeme i da povremeni konflikti nisu isključeni ni ubuduće.

Janša je rekao da je njegova vlada pozvala međunarodne organizacije da posjete Sloveniju i uvjere se kako u njoj žive Romi.

Pučki pravobranitelj Matjaž Hanžek na svojoj je konferenciji za novinare istoga dana pozvao vladu da obitelj Strojan iz izbjegličkog centra u Postojni odmah vrati "na njihovu zemlju", odnosno u naselje Dečja vas blizu Ivančne Gorice, gdje su prije živjeli. Hanžek je rekao da je moguće i preseljenje te obitelji, ali da je to potrebno učiniti u skladu sa zakonom i uz sudsko rješenje.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙