To su danas predložile romske udruge i Vijeća romskih nacionalnih manjina na početku dvodnevnog seminara u Zagrebu posvećenom izradi izvješća i evaluaciji Nacionalnog programa za Rome i akcijskog plana desetljeća za uključivanje Roma.
Zasada je besplatna pravna pomoć za Rome, u skladu s Nacionalnim programom za Rome, osigurana na području grada Zagreba, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke, Brodsko-posavske, Osječko-baranjske i Primorsko-goranske županije. Besplatnu pravnu pomoć pruža 35 odvjetnika. Za Međimursku županiju je također bila donijeta odluka o pružanju besplatne pravne pomoći u rješavanju statusnih problema Roma, ali se niti jedan odvjetnik nije javio, rekla je načelnica Odjela za ljudska i manjinska prava u Ministarstvu pravosuđa Đurđica Alanović Bojović.
Besplatna pravna pomoć Romima primjenjuje se od polovine svibnja 2005., a dosada je pružena u oko 130 slučajeva za stjecanja državljanstva, oko 100 slučajeva za uređivanja pitanja prebivališta i boravišta i oko 100 slučajeva za rješavanje ostalih statusnih problema, kao što su primjerice upisi u matice rođenih. Iz osiguranih proračunskih novaca u 2005. utrošeno je oko 150.000 kuna, a za 2006. u proračunu je osigurano 600.000 kuna i do kraja godine će se znati koliko je utrošeno za besplatnu pravnu pomoć, dodala je.
Pomoćnik ministra znanosti obrazovanja i športa, zadužen za koordinaciju aktivnosti obrazovanja pripadnika nacionalnih manjina Mirko Marković rekao je da se u 2005. u osnovnim školama školovalo 1600 romske djece, a ove godine 2921. Smatra da je ta razlika ponajprije zato što se prije djeca romske nacionalnosti nisu izjašnjavala kao Romi.
Ministarstvo potiče romske učenike na daljnje školovanje, u srednje škole i fakultete, dodjelom stipendija, a odraslim Romima plaća obrazovanje. Do kraja kolovoza 2006. Ministarstvo je isplatilo 52 srednjoškolske stipendije u iznosu od 5000 kuna godišnje te šest za visokoškolsko obrazovanje Roma. Ministarstvo puno očekuje i od obveznog uvođenja srednjoškolskog obrazovanja, a i dalje će svoj romskoj djeci srednjoškolcima i onima koji upišu visokoškolske ustanove dodjeljivati zatražene stipendije, rekao je Marković.
Predstavnici romskih udruga naveli su i problem stjecanja državljanstva, poglavito za Rome koji su rođeni u Hrvatskoj, ali su iz Hrvatske otišli i sada se ponovno vraćaju.