Šešelj, optužen za zločine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, u srijedu nije došao na posljednje predraspravno ročište, pred početak suđenja zakazanog za 27. studenoga, zbog toga što se "osjeća slabo" zbog 10-dnevnog štrajka glađu.
Nakon što je sudsko vijeće saslušalo iscrpno izvješće predstavnika Tajništva suda o razlozima Šešeljeva nedolaska uputilo je optuženom upozorenje kako se njegov nedolazak smatra "ometajućim ponašanjem" koje može imati za posljedicu trenutačno nametanje odvjetnika po službenoj dužnosti.
Tajništvu suda naloženo je da mu odmah u pritvor dostavi upozorenje i da mu se prenese da se mora najkasnije do 12 sati pojaviti u sudnici ili će se 'aktivirati' branitelji po službenoj dužnosti.
Predstavnik Tajništva suda izvijestio je na početku sjednice Vijeće kako je Šešelj kazao da se "osjeća previše slabo" da mi mogao doći na Sud. Potom je, na traženje Vijeća, opisao jučerašnji susret sa Šešeljom u pritvoru Haškog suda, na koji je optuženi došao sam i nije se služio nikakvim pomagalima, poput štapa, te je normalno komunicirao. Predstavnik tajništva izvijestio je i da je Šešelj iskoristio svoje pravo na kretanje po svježem zraku, te druženje s ostalim pritvorenicima, ali nije sudjelovao u tjelovježbi.
Šešelj je, po tvrdnjama Srpske radikalne stranke, počeo štrajk glađu u pritvoru u Scheveningenu kako bi iznudio ukidanje ograničenja za posjete njegove supruge, registriranje njegovih pravnih savjetnika pri Haškom sudu, dostavljanje sudskih dokumenata isključivo "na papiru i na srpskom jeziku", kao i ukidanje odluke o imenovanju branitelja u pripravnosti.
Haško tužiteljstvo zatražilo je u petak da tajništvo Haškog suda provjeri štrajka li glađu vođa srpskih radikala Vojislav Šešelj te njegov liječnički pregled.
Ako se utvrdi da Šešelj nije sposoban pripremati i voditi svoju obranu, tužiteljstvo je poručilo da mu sudsko vijeće treba trajno nametnuti branitelja po službenoj dužnosti.
Šešelj je u pritvoru ICTY-a od dobrovoljne predaje 24. veljače 2004. godine.