"Delo", u prilogu naslovljenom "Hrvatska u toplijem zagrljaju Bijele kuće", među ostalim, navodi kroniku odnosa dviju država koja je imala uspone i padove, te prenosi ocjene hrvatskih medija o "pozadini" koja je utjecala na povoljne izjave najviših američkih dužnosnika.
Pišući o oscilacijama u odnosima između Hrvatske i SAD-a i njihovu zatopljenju, o čemu svjedoče ovogodišnji važan posjet američkog potpredsjednika Cheneya te Sanaderov posjet predsjedniku Bushu, državnoj tajnici Rice i ministru obrane Rumsfeldu, list navodi nagađanja prema kojima je uspjeh posjeta vezan uz najave o mogućem povećanju kontingenta hrvatskih vojnika u Afganistanu, prodaju Plivinih dionica američkom Barru, najavama o kupnji američke vojne opreme ili potpisivanju sporazuma o statusu vojnih osoba (SOFA) sa Sjedinjenim Američkim Državama.
"U Hrvatskoj se očito ocjenjuje da se dobri odnosi s SAD mjere prvenstveno na ekonomskom planu, pa se zato navodne pogreške, kada je Hrvatska prije više godina dala prednost europskom Airbusu pred Boeingom, neće ponoviti. Drugo važno područje suradnje je borba protiv terorizma. Čini se da su SAD odlučile zaboraviti na hrvatski 'ne' suradnji u okviru "koalicije voljnih", u Iraku, pa je za Washington angažman hrvatskih snaga u sve nemirnijem Iraku za sada dovoljan. Najave da će u Afganistan otputovati još 150 vojnika očito su uvjerile Bijelu kuću koja je za Hrvatsku ukinula zabranu vojne pomoći iz 2003. godine", navodi vodeći slovenski list.
"Delo" uspoređuje i razvoj hrvatsko-američkih odnosa s razvojem odnosa SAD-Slovenija tijekom raspada bivše Jugoslavije navodeći da se "Hrvatska 1991. susrela s nenaklonjenošću SAD-a državama koje su se osamostalile, jednako kao i Slovenija". List, međutim, ističe da su usporedbe time prestale i da su SAD podržale ubrzano približavanje Slovenije NATO savezu pa je, nakon velikog razočarenja što Slovenija nije pozvana u NATO u prvom krugu njegova širenja 1997., do uključenja u tu organizaciju došlo iste godine kada i u Europsku uniju - 2004.
Bijela kuća, navodi vodeći slovenski list, zadovoljnija je odnosima s Hrvatskom i zbog "boljeg odnosa prema srpskim izbjeglicama", ali još uvijek doživljava kritike "zbog mlake borbe protiv korupcije i slabih prilika u pravosuđu".
"Hrvatski politički vrh ocjenjuje da su se SAD zbog nestabilnog Balkana oslonile na najčvršću kariku u regiji, na Hrvatsku. Hrvatska je, kako tvrde, najbolja saveznica na Balkanu, mnogo bolja od Srbije", navodi na kraju priloga o posjetu hrvatskog premijera Washingtonu vodeći slovenski list "Delo".
(Hina) xfl ybr