ZAGREB
Bilo bi dobro pozvati srbijanskog predsjednika Srbija Borisa Tadića na obilježavanje 15. godišnjice stradanja Vukovara kako bi se zajedno poklonili vukovarskim žrtvama i poslali poruku da se takvo što više ne smije dogoditi, rekao je u razgovoru za Radio Slobodna Europa hrvatski predsjednik Stjepan Mesić odgovarajući na novinarsko pitanje bi li trebalo Tadića pozvati na komemoraciju vukovarskim žrtvama. "Ne znam je li sazrelo vrijeme, ali to bi bilo dobro. Jer, radi se o velikom zločinu, radi se čak i o zločinu genocida. Grad je napadan, razaran, samo zato da bi ga se uništilo, da bi se Hrvatska prisilila na kapitulaciju i da bi Slobodan Milošević mogao ostvariti svoj ratni plan, a to znači stvaranje "velike Srbije". Mislim da je već vrijeme da na svakoj strani priznamo tu činjenicu i da se prema tome što se dogodilo u Vukovaru tako i odnosimo. Da se evociraju uspomene, da se poklonimo žrtvama, uz jednu poruku da se to više nikad ne dogodi", odgovorio je Mesić u razgovoru za RFE tijekom posjeta Češkoj.
WASHINGTON
Svjetska banka odobrila je novi zajam za Hrvatsku u vrijednosti od 75,3 milijuna dolara, namijenjenih financiranju razvoja i modernizacije luke Ploče, priopćeno je u srijedu iz Svjetske banke. Namjena "Projekta integracije trgovine i prometa" je razvoj trgovine duž koridora Vc, nadogradnja kapaciteta, djelotvornosti i kvalitete usluga na južnom dijelu koridora s posebnim fokusom na luku Ploče i koordinaciju među svim sudionicima u koridoru, kaže se u priopćenju Svjetske banke. "Budući da Luka Ploče bilježi značajan rast prometa, poglavito kao rezultat industrijskog restruktuiranja u susjednoj BiH, od vitalnog je značenja za Hrvatsku da nadogradi infrastrukturu i operativne sposobnosti svoje druge najveće luke, kako bi odgovorila na rastuće potrebe prometa", rekao je Anand K. Seth, regionalni direktor Svjetske banke za Hrvatsku, Bugarsku i Rumunjsku. "Luka Ploče, sa svojim kapacitetima regionalnog ulaza za trgovinu i promet, postavlja Hrvatsku na vodeće mjesto u regiji u ostvarivanju veće ekonomske integracije u jugoistočnoj Europi", dodao je Anandh K. Seth. Zajam je odobren uz poček od pet godina i rokom dospijeća od 15 godina.
ZAGREB
Unatoč napretku zadnjih godina, većina romske djece u Hrvatskoj nije uključena u pretškolske aktivnosti, a školska djeca slabo govore hrvatskim jezikom, kaže se u izvještaju Amnesty Internationala objavljenom u srijedu. Prema izvještaju o stanju ljudskih prava Roma u Hrvatskoj, negativni stereotipi u učitelja dovode do niskih očekivanja od romske djece i do ostalih diskriminatornih odnosa, iako su slučajevi razreda u kojima su samo romska djeca sve rjeđi, navodi AI. U dobi od 8 do 12 godina gotovo 100 posto romske pohađa školu. No, što su djeca starija, taj se postotak smanjuje, kaže se u izvještaju. AI ističe da na kraju svega 27 posto romske djece završi osnovnu školu. AI stoga hrvatskim vlastima preporučuje da poduzmu korake kako bi se romska kultura, povijest i tradicija našle u školskim programima te da romska djeca budu obuhvaćena pretškolskom nastavom. Amnesty International objavio je izvještaj o stanju ljudskih prava Roma u Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini. Prema izvještaju, diskriminacija Roma počinje s osnovnom školom. Ekstremno siromaštvo, školska diskriminacija, nedostatak stvarnog uključivanja romske djece i multikulturalnih školskih programa onemogućuju romskoj djeci u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Sloveniji da uživaju pravo na obrazovanje, kaže se u tom izvještaju.
ZAGREB
Hrvatsko je ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija preko hrvatskoga veleposlanstva u Kanadi službeno od kanadskih vlasti zatražilo izvještaj o slučaju bivšeg hrvatskog vojnika Jasena Drnasina koji je navodno na samrti u toj zemlji nakon sukoba s kanadskom policijom, potvrđeno je u srijedu iz MVPEI-a. Splićanin Jasen Drnasin, nekadašnji pripadnik HV-a i prvi hrvatski diplomac s prestižnog američkog vojnog učilišta West Pointa, u prošlu je nedjelju sudjelovao u izgredu u lokalnom autobusu u Torontu i kanadska ga je policija zbog remećenja javnog reda i mira poprskala suzavcem koji obično izaziva kašalj i zatvara oči, no u rijetkim slučajevima, javljaju Index.hr i Jutarnji list u broju od četvrtka, može biti i znatno opasniji. Drnasinu je suzavac izazvao zastoj rada srca. Reanimiran je, ali je već desetak dana u bolnici na aparatima za održavanje života, praktički bez nade u oporavak. Drnasin je 1996. na poziv tadašnjega američkog veleposlanika u Hrvatskoj Petera Galbraitha otišao na West Point i četiri godine poslije vratio se s činom natporučnika. Po povratku je radio kao časnik za obuku postrojbi pri Zapovjedništvu za obuku GSORH-a. U veljači 2001. svoju je tadašnju zaručnicu izbo džepnim nožem i za to je osuđen na uvjetnu kaznu zatvora od šest mjeseci, na što se državno odvjetništvo žalilo i Vrhovni je sud slučaj vratio splitskom Županijskom sudu. Jutarnji se poziva na kanadske medije i javlja da je kanadska policija pokrenula istragu, a pod sumnjom su trojica od sedmorice policajaca koji su bili na mjestu događaja, kad je Drnasin poprskan suzavcem iz prevelike blizine. Index.hr dodaje da kanadski mediji pretpostavljaju da je razlog nereda Drnasinov PTSP od kojega je obolio u HV-u.
BEOGRAD
Švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt u srijedu je u Beogradu, nakon susreta sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem, izrazio nadu da će Srbija učiniti sve što je u njezinoj moći da nastavi demokratske i gospodarske reforme na putu približavanja Europskoj uniji. "Nadam se da će Srbija učiniti sve što može na svom europskom putu. Švedska će joj u tome pomoći", kazao je Bildt, podsjetivši da je ranije u srijedu u Zagrebu izrazio nadu da će Hrvatska i Švedska biti uskoro zajedno u EU, te da se nada da "nije daleka budućnost" da članicom postane i Srbija. Bildt i Tadić su razgovarali i o problemu Kosova, te je švedski ministar ocijenio da se "rješenje svakako mora naći, jer bi bilo najgore da Srbija i Kosovo, ovakvi kakvi jesu, beskonačno nastave s neriješenim pitanjima". "Postoje brojna pitanja o kojima se može razgovarati i za koja se može postići dogovor bez obzira na rješenje konačnog statusa", kazao je Bildt. Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da će se i dalje zalagati za nastavak pregovora Srbije i EU, istaknuvši da će suradnja s Haškim sudom, kao osnovne prepreke za približavanje Srbije Europi, biti glavni prioritet nove vlade nakon izbora 21. siječnja.
KINŠASA
Aktualni predsjednik Joseph Kabila pobijedio je na predsjedničkim izborima u DR Kongu osvojivši 58,05 posto glasova prema privremenim rezultatima objavljenima u srijedu, no koalicija njegovog protukandidata Jean-Pierrea Bembe negira taj rezultat. Međunarodne mirovne snage pojačale su ophodnje u prijestolnici, a ulicama na kojima su se pristaše dvojice kandidata sukobile dva puta u posljednja tri mjeseca kreću se oklopna vozila UN-a i terenska vozila snaga EU-a. "Pošto je osvojio apsolutnu većinu glasova u drugom krugu gospodin Joseph Kabila Kabange proglašava se predsjednikom Demokratske Republike Kongo", rekao je predsjednik izbornog povjerenstva Apollinaire Malu Malu objavljujući rezultate izbora 29. listopada. Rezultat, po kojem je Bemba osvojio 41,95 posto glasova, još treba potvrditi Vrhovni sud. Koalicija je već odbacila nepotpune rezultate prema kojima je pobijedio Kabila. Oni kažu da je pri prebrojavanju glasova bilo "sustavnog varanja" i postavljaju pitanje vjerodostojnosti izbornog povjerenstva.