Nove propise donosi Pravilnik o načinu propisivanja i izdavanja lijekova na recept, kojim se od sutra uvode dvije liste lijekova - osnovna s besplatnim lijekovima i dodatna s lijekovima za koje će trebati doplatiti razliku u cijeni.
HFD i HLJK navode da ljekarnici po novim propisima ne smiju propisani lijek, ako ga trenutno nema u ljekarni, zamijeniti istovrsnim lijekom drugog proizvođača, iako se na listi lijekova HZZO-a nalazi po nekoliko istovrsnih lijekova različitih proizvođača, za koje Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi tvrdi da su istovjetni.
Umjesto zamjene lijeka, ljekarnici trebaju pacijentu nabaviti propisani lijek u roku od tri dana, uputiti pacijenta da zamijeni lijek u drugoj ljekarni ili ga poslati natrag liječniku da mu ispiše novi recept za isti lijek drugog proizvođača.
HFD i HLJK upozoravaju da će pacijenti, umjesto da se liječe, šetati između ljekarni i liječničke ordinacije. Pitaju se kako će ljekarnici nabaviti lijek u roku od tri dana ako ga nema na tržištu ili kako će pacijenti po lijek u drugu ljekarnu ako je ona u nekim mjestima udaljena i na desetke kilometara.
Ta odredba, kažu, u praksi znači da generički lijekovi nisu jednaki jer ih se ne može zamjenjivati, da pacijenti gube vrijeme jer moraju čekati s početkom terapije do nabave lijeka i da se ljekarnicima negira stručnost u izdavanju lijekova.
Udruge napominju da je dosad, kao u većini europskih zemalja, u slučaju nedostatka propisanog lijeka, bilo moguće izdavanje istovrsnog lijeka drugog proizvođača uz pristanak pacijenta i ispis imena izdanog lijeka na receptu.
HFD i HLJK najavljuju da će se obratiti Međunarodnoj organizaciji PGEU u Bruxellesu, koja štiti interese ljekarnika u EU jer dosadašnja ukazivanja na posljedice novih propisa i omalovažavanje ljekarnika, kažu, nisu urodila plodom.