Taj faktor je enzim nazvan A3G koji bi mogao pomoći znanstvenicima da razviju novi lijek koji bi oponašao djelovanje enzima te bi u konačnici doveo do proizvodnje novog lijeka koji bi potaknuo sposobnost organizma da se bori protiv bolesti, izvijestili su znanstvenici s njujorškog Sveučilišta Rochester.
Poznato je da malen postotak osoba zaraženih HIV-om nikad ne podlegne bolesti. Znanstvenici ih nazivaju "elitnim" pacijentima. Neka istraživanja pokazuju kako spomenuti elitni pacijenti vjerojatno imaju veći broj enzima A3G, koji onemogućuju HIV u njegovim mutacijama koje na kraju dovode do smrti pacijenta.
"Svima nam je poznato da HIV 'izmiče' raznim poznatim terapijama brzom mutacijom", rekao je profesor biokemije i biofizike koji je sudjelovao u istraživanju, Harold Smith. "Enzim A3G u stanju je potaknuti mutacije HIV-a koje mogu dovesti do raspada njegova vlastitog genoma", rekao je Smith.
HIV se protiv enzima A3G bori genom nazvanim 'vif'. U većini slučajeva HIV nadvlada enzime A3G kad on napadne imunološki sustav. "To je kao neka vrsta rata stanica. No ustanovili smo da je ovdje potencijalno važan broj prisutnih vif-ova i enzima A3G koji bi mogao napraviti bitnu razliku", objasnio je Smith.
U ovotjednom broju lista Journal of Biological Chemistry Smith i njegovi kolege izvijestili su da su uspjeli izolirati grubu sliku strukture enzima A3G. Saznanje o njegovoj strukturi moglo bi pomoći u procesu stvaranja učinkovitog lijeka protiv AIDS-a.
Virusom AIDS-a u svijetu je do danas zaraženo 40 milijuna ljudi, a od te bolesti umrlo ih je 25 milijuna. Unatoč postojanju oko dvadeset različitih lijekova na tržištu koji uspijevaju virus držati pod kontrolom, za sada nema učinkovitog lijeka niti cjepiva.