Predsjedništvo SDA je u srijedu navečer iza zatvorenih vrata raspravljalo o stanju u stranci i provedbi rezultata izbora održanih 1. listopada. Na tim je izborima SDA potvrdila status najjače stranke u Bosni i Hercegovini, no Tihić je uvjerljivo izgubio u utrci za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, gdje ga je porazio Haris Silajdžić.
Neimenovani stranački dužnosnik izjavio je za "Oslobođenje" kako je 60 posto članova Predsjedništva SDA još uvijek uz Tihića, koji odlučno odbija prijedloge onih koji žele da on podnese ostavku.
Tihić je ranije izjavio kako bi ostavku ponudio samo ukoliko to učine i svi potpredsjednici stranke te članovi Predsjedništva, o čemu bi se onda na kongresu očitovalo cjelokupno stranačko članstvo.
Također je ustvrdio kako je bilo pokušaja da ga se na ostavku "privoli" nuđenjem materijalnih povlastica poput vile u Sarajevu.
Prema medijskim tvrdnjama, najglasniji u zagovaranju Tihićeve ostavke je potpredsjednik SDA Šefik Džaferović, koji se poziva na zahtjeve stranačkih ogranaka iz Tuzlanske i Sarajevske županije.
"Dnevni avaz", koji već mjesecima vodi kampanju protiv Tihića, tvrdi kako zahtjeve za ostavkom podržavaju još najmanje četiri utjecajna člana Predsjedništva SDA, uključujući i Izetbegovića.
Predsjedništvo SDA jedinstveno je donijelo tek jedan zaključak: da se nastavi uspostava izvršne vlasti, prije svega u suradnji sa Silajdžićevom Strankom za BiH (SBiH), no uz ogradu kako se županijskim organizacijama prepušta da, ukoliko imaju boljih ponuda, nove vlade dogovore i s nekom od drugih stranaka.
Županijski odbori SDA s područja Bihaća i Goražda ranije su zatražili da im se dopusti formiranje izvršne vlasti sa Socijaldemokratskom partijom (SDP).
Za sada je još neizvjesno kako će izgledati vladajuća koalicija na državnoj razini s obzirom da SBiH i Stranka nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika nisu pregovarale o mogućem koaliranju i raspodjeli mjesta u vijeću ministara, a nova vlada se bez njih ne može sastaviti.