FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Počinju prvi pregovori o postizbornim koalicijama u BiH

SARAJEVO, 12. listopada (Hina) - Stranka demokratske akcije (SDA) pregovore o postizbornom savezništvu otvorit će sa Strankom za Bosnu i Hercegovinu (SBiH) nakon što je takvu odluku u srijedu na zatvorenom sastanku donio vrh SDA, prenose u četvrtak bosanskohercegovački dnevni listovi.
SARAJEVO, 12. listopada (Hina) - Stranka demokratske akcije (SDA) pregovore o postizbornom savezništvu otvorit će sa Strankom za Bosnu i Hercegovinu (SBiH) nakon što je takvu odluku u srijedu na zatvorenom sastanku donio vrh SDA, prenose u četvrtak bosanskohercegovački dnevni listovi.

"Odlučeno je da počnu pregovori sa SBiH, uz naša temeljna opredjeljenja za europske integracije", potvrdio je za "Nezavisne novine" glavni tajnik SDA Amir Zukić dodavši kako se to odnosi i na ustavne reforme.

Odluka vrha SDA tako je za sada otklonila dvojbe hoće li okosnicu buduće vladajuće koalicije s federalne strane, uz ovu stranku, činiti i SBiH ili Socijaldemokratska partija (SDP), što je također bila opcija koja je razmatrana unutar najjače bošnjačke stranke.

Prema tvrdnjama "Oslobođenja", suradnju sa SDP-om zagovaraju čak i pripadnici najtvrđe struje unutar SDA poput Omera Behmena i Osmana Brke, prije svega zbog nezadovoljstva rezultatima dosadašnjeg partnerstva sa SBiH.

Prema do sada poznatim rezultatima izbora, SDA i SBiH u budućem Zastupničkom domu Parlamenta BiH trebale bi imati najviše mjesta - po devet, dok bi SDP mogla dobiti pet zastupnika.

Unatoč razmjerno slabom rezultatu SDP-a, koalicija te stranke sa SDA mogla bi funkcionirati kao dio šireg savezništva stranaka koje su i ranije surađivale na projektu ustavnih promjena.

Predsjednik SDA Sulejman Tihić izjavio je kako bi volio vidjeti uspostavu vlade "bosanskog jedinstva".

U takvoj koncentracijskoj vladi, kako je kazao, našlo bi se mjesta za "sve relevantne stranke probosanske orijentacije", koje bi se onda suprotstavile nasrtajima na integritet BiH, poput poziva na referendum u Republici Srpskoj.

Ova Tihićeva zamisao nije, međutim, naišla na razumijevanje potencijalnih partnera.

"O tome koja će vlada biti reprezentativna već su odlučili birači", izjavio je potpredsjednik SBiH Safet Halilović komentirajući za "Dnevni avaz" Tihićev prijedlog.

Zvonko Jurišić, predsjednik HSP Đapić-Jurišić, drži pak kako je ovo tek osobna Tihićeva zamisao koja nema potporu ni unutar SDA.

"On (Tihić) je, za razliku od stranke, doživio poraz i zato mu treba ovakva retorika. To je njegova želja no on nema potporu za to", kazao je Jurišić.

Predsjednik Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik bez puno razmišljanja je odbacio Tihićevu zamisao.

"Ne pada nam na pamet praviti takvu vlast i ispunjavati ideološke ciljeve Sulejmana Tihića... Nećemo provoditi platformu SDA", kazao je Dodik.

Njegov stranački suradnik Igor Radojičić, koji je ujedno i predsjednik Narodne skupštine RS, istodobno je iskazao zabrinutost mogućim ishodom koaliranja SDA i SBiH.

"Čini se da SDA postupno napušta ustavne promjene koje je bila prihvatila", izjavio je Radojičić izrazivši strahovanje zbog moguće radikalizacije političke pozornice u zemlji.

Pitanje ustavnih promjena odnosno sudbine paketa ustavnih reformi, odbijenih u Parlamentu BiH u travnju ove godine, postalo je najvažnijom postizbornom temom, a lideri najutjecajnijih stranaka u BiH pozvani su u Boston u studenome, u organizaciji nevladine udruge Dayton Project, kako bi tamo ponovo razgovarali o ovom pitanju.

Američko veleposlanstvo u BiH objavilo je priopćenje kao Vlada SAD nije uključena u taj projekt, iako pozdravlja takve razgovore. "Mi ćemo pomoći oko formalnih stvari no nećemo vršiti pritisak kao prošli put", izjavio je bivši američki diplomat Donald Hays koji je u ime Dayton Projecta posredovao u ranijim pregovorima o ustavnim reformama u BiH.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙