SDA i Stranka za BiH proteklog su vikenda priopćile kako su se dogovorile o uspostavljanju koalicije, iako su u predizbornoj promidžbi bili ljuti protivnici, a njihovi predsjednici Sulejman Tihić i Haris Silajdžić žestoki protukandidati za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH.
Glasnogovornik HDZ 1990. Draženko Primorac u ponedjeljak je izjavio kako novouspostavljena koalicija između SDA i Stranke za BiH nije iznenađenje jer obje stranke pripadaju desnom političkom centru i imaju slične programe.
Glasnogovornik HDZ BiH Mišo Relota je rekao kako se moglo očekivati sklapanje koalicije između SDA i Stranke za BiH jer je nakon izbora u bošnjačkom narodu stvarano ozračje za takvu koaliciju.
Dvije bošnjačke stranke su prije dogovora o sklapanju koalicije imale suprotstavljena stajališta o ustavnim promjenama u BiH. Stranka za BiH i njezin predsjednik Haris Silajdžić, koji je pobijedio u utrci za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, protivili su se oživljavanju zamisli da se u državnom Parlamentu ponovo na glasovanje stave ustavne promjene koje su propale u travnju ove godine jer tada u državnom Parlamentu nisu dobile dvotrećinsku potporu zastupnika. Stranka demokratske akcije i njezin predsjednik Sulejman Tihić, s druge strane, bili su uporni zagovornici usvajanja ustavnih promjena.
No, nakon uvjerljive Silajdžićeve pobjede za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH i izbornog uspjeha Silajdžićeve stranke čiji su kandidati predizbornu promidžbu temeljili na protivljenju usvajanju ustavnih promjena koje zagovaraju entitetski kriterij glasovanja u državnom Parlamentu BiH, i dužnosnici Stranke demokratske akcije su nakon nedavnih izbora isticali kako se treba prikloniti stajalištu Stranke za BiH. Takvo promijenjeno shvaćanje Stranke demokratske akcije dovelo je do njezina stupanja u koaliciju sa Silajdžićevom Strankom za BiH.
I između dvije vodeće hrvatske stranke u BiH - HDZ 1990. i HDZ BiH u predizbornoj je promidžbi vladala suprotstavljajuća retorika: HDZ 1990. se protivila ustavnim promjenama s entitetskim kriterijem odlučivanja u državnom Parlamentu BiH, dok je HDZ BiH podržavala takve ustavne promjene. Nakon izbora, prošloga tjedna a na prijedlog HDZ 1990. sve parlamentarne stranke s hrvatskim predznakom u BiH potpisale su izjavu o ustavnim promjenama kojom se ponovo odbacuje entitetski kriterij odlučivanja u državnom Parlamentu BiH. HDZ BiH nije ni odbila ni prihvatila ovu izjavu priopćivši da će o njoj odlučiti stranačka tijela.