Već pet dana slovenska javnost prati javna okupljanja 900 stanovnika ove mjesne zajednice i njihove prijetnje bojkotom izbora ako se na njihovo područje vrati romska obitelj koja je, u strahu od osvete, pobjegla iz svog naselja. Napetost je izazvalo ranjavanje mještanina, kojega je napao stanovnik romskog naselja, 40-godišnjak koji nije Rom i koji je već bio u pritvoru.
Tražimo od vlasti konačno preseljenje Roma na drugu lokaciju iz sigurnosnih i ekoloških razloga, iznijeli su stanovnici Ambrusa na svom zadnjem mitingu u četvrtak navečer. Njihovi predstavnici tvrde da je obližnje romsko naselje "leglo kriminala" i da se nalazi rezervama pitke vode za taj kraj, te da zato neće pristati na povratak Roma na to područje. Romske kuće pak od ponedjeljka štiti policija, koja je u međuvremenu iz naselja odvezla neregistrirane automobile koje su koristili stanovnici romskog naselja.
Romska obitelj privremeno se preselila u šumu na području susjedne općine Grosuplje, ali ni tamo situacija s njihovim udomljenjem nije bolja i općinske vlasti traže da se vrate odakle su došli. Ta je općina jedina od 20 slovenskih općina u kojima žive Romi, u kojoj još nije imenovan romski vijećnik kojega bi, prema izmjenama zakona o lokalnoj samoupravi, sve takve općine već šest godina morale imati.
Slovenski ministar unutarnjih poslova Dragutin Mate izjavio je da država neće dopustiti da 'romsko pitanje' rješava ulica te da će policija pojačano nadzirati romska naselja. Slovenski pučki pravobranitelj Matjaž Hanžek izjavio je pak da je za sadašnje napetosti kriva država koja - kako je rekao - godinama izbjegava svoju dužnost da tu zajednicu odgovarajućim programom uključi u društvo.
Novo zaoštravanje oko tzv. "romske problematike" ponovo je potaknulo donošenje posebnog zakona o statusu Roma, kako je predviđeno slovenskim ustavom koji toj zajednici priznaje poseban status.
U Sloveniji se je na zadnjem popisu stanovnika oko 3.500 ljudi izjasnilo kao Romi, ali se pretpostavlja da je njihov ukupan broj između sedam i osam tisuća.