"Djelujući već treće stoljeće Pravni fakultet se potvrdio kao izvorište hrvatskog državotvornog duha i slobodoumlja te kao čuvar hrvatske kulture i predstavnik hrvatske pravne škole", rekao je premijer Ivo Sanader na svečanosti u HNK-u.
Naglasio je da Hrvatska, ako želi biti konkurentna u procesima globalizacije, svoju snagu treba temeljiti na znanju.
Zato su u programu Vlade znanost i visoko obrazovanje postavljeni kao najviši prioriteti djelovanja, kazao je premijer. Podsjetio da je u tijeku izgradnja sveučilišnih kampusa u većim hrvatskim gradovima, a ukupna investicija iznosi oko dvije miljarde kuna.
Svečanosti u HNK-a nazočili su i potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor, ministar znanosti i obrazovanja Dragan Primorac, ministrica pravosuđa Ana Lovrin, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, te predstavnici stranih sveučilišta, diplomatskog zbora i sudbene vlasti.
Predstavljanju Nacrta nacionalne strategije i plana djelovanja osuvremenjivanja hrvatskog pravnog obrazovanja na Pravnom fakultetu je, uz brojne pravne stručnjake s hrvatskih i europskih sveučilišta, sudjelovao i predsjednik Stjepan Mesić.
Kazao je kako je bez prave znanosti i struke nezamisliv demokratski put i ostvarenje strateških ciljeva.
Hrvatska je prepoznata kao sigurna zemlja, no pokazala je i određene slabosti, kazao je Mesić, iskazavši podršku nastojanjima za poboljšanjem hrvatskog pravnog obrazovanja.
Predsjednik Mesić je u vijećnici Pravnog fakulteta prof. dr. Mirjanu Damaški dodijelio odličje za doprinos znanosti Red Danice s likom Ruđer Bošković.
"Radili ste maksimalno kad je ovoj zemlji trebala pomoć, ne samo u Hrvatskoj nego i izvan Hrvatske", rekao je Mesić Damaški. Dodao je da je trebalo braniti pravo na osamostaljenje i pomoći da se uključi međunarodna zajednica u razrješenje problema.
Proslava Pravnog fakulteta bit će nastavljena dvodnevnom međunarodnom konferencijom o globalnim pravnim trendovima.
Tradicije Pravnog fakulteta vežu se uz početak visokoškolske nastave u Hrvatskoj. Kad je 1773. papa Klement XIV. raspustio isusovački red, Marija Terezija poduzela je reforme u sustavu obrazovanja, pa je tako svojim dekretom iz 1776. osnovala Kraljevsku akademiju znanosti kao najvišu školsku ustanovu. Akademija je obuhvaćala Filozofski, Teološki i Pravni fakultet.