Cijena barela sirove nafte na američkom je tržištu tako oslabila 16 centi, na 58,98 dolara. Na tržištu u Londonu spustila se 10 centi, na 59,05 dolara za barel.
Na raspoloženje na tržištima također djeluju i sumnje u odlučnost Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) u provedbi najavljenog smanjenja proizvodnje za 1,2 milijuna barela dnevno. Ulagači nisu dopustili da ih pretjerano impresioniraju izjave predsjednika tog kartela Edmunda Daukorua da bi u prosincu mogla uslijediti nova smanjenja.
"Svjetske cijene sirove nafte nastavit će se kretati oko sadašnjih razina do kraja tjedna, budući rastuće zalihe i nepovjerenje u OPEC-ove poteze djeluju na raspoloženje na tržištima", ocjenjuje analitičar JP Morgana.
Daukoru je kazao da će zemlje članice OPEC-a u potpunosti provesti najavljena smanjenja proizvodnje, te da bi tržišni uvjeti mogli rezultirati novim smanjenjem proizvodnje u prosincu.
U ponedjeljak rano ujutro napadnuto je naftno postrojenje u Tebidabi na jugu Nigerije, iz kojeg se opskrbljuju tankeri na terminalu Brass, s kojeg se izvozi oko 200 tisuća barela nafte dnevno. Val nasilja koji je zahvatio tu zemlju, osmu po veličini izvoznicu nafte u svijetu, od veljače je srezao njezinu proizvodnju za 500 tisuća barela dnevno.
No, cijene nafte oštro su oslabile u odnosu na rekordno visoke razine dosegnute u srpnju, ponajviše zbog izuzetno snažnih zaliha u najvećem potrošaču Sjedinjenim Državama.