Nakon što je u ponedjeljak oslabila 2,39 dolara, cijena barela sirove nafte na tržištu u New Yorku u utorak je poskupjela 2 centa, na 58,38 dolara. Na londonskom je tržištu istodobno ojačala 6 centi, na 58,74 dolara za barel.
Raspoloženju na tržištima pridonosi i rast sumnji u sposobnost Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) u provedbi plana smanjenja proizvodnje za 1,2 milijuna barela nafte dnevno, kao i u značajniji učinak tog smanjenja na cijene nafte.
"S obzirom na raspoloživost ogromnih količina nafte, ne vjerujem da bi to smanjenje imalo neki veći učinak", kaže Testu Emori, glavni robni strateg u Mitsui Bussan Futures u Tokiju. "Morat ćemo pričekati na američku zimu, kada dolazi do rasta potražnje za gorivom. Mislim da bi temelji tržišta nafte trebali biti slabi i da će prosječna cijena nafte u idućoj godini biti niža", dodao je.
Nakon što su podaci američkog ministarstva energetike prošli tjedan pokazali snažan pad američkih zaliha sirove nafte, cijene nafte ojačale su tada dva dolara po barelu. No, neki analitičari smatraju da je tržište pretjerano reagiralo ne uzimajući u obzir učinak kratkotrajnog zatvaranja naftne luke u Louisiani, kroz koju prolazi 10 posto ukupnog američkog uvoza nafte.
"Svi očekuju korekciju u ovome tjednu", kaže Antoine Halff, analitičar Fimat USA u New Yorku.
U utorak, nakon šestodnevne okupacije, oslobođena je Shellova naftna platforma u Nigeriji. Nju su članovi obližnje seoske zajednice zauzeli 25. kolovoza, optužujući tog naftnog diva za neispunjenje uvjeta sporazuma o povlaštenom pristupu.