U takvim okolnostima, nafta je na američkom tržištu poskupjela 40 centi, na 58,26 dolara po barelu. Na tržištu u Londonu istodobno je porasla 19 centi, na 58,95 dolara.
Norveški inspektori zaštite na radu u četvrtak su naredili zatvaranje proizvodnje na dvije naftne platforme. No operateri tih dvaju platformi - državna naftna kompanija Statoil ASA i norveški ogranak Royal Dutch Shella - vjerojatno će nastaviti s proizvodnjom barem do sastanka s inspektorima u petak.
Inger Anda iz ureda za sigurnost u naftnoj industriji, kazala je da je ta agencija uputila pismeno upozorenje tim kompanijama o neprihvatljivosti čamaca za spašavanje u Statoilovoj platformi Snorre A, kapaciteta otprilike 110 tisuća barela nafte dnevno, te naftnog polja Draugen Norske Shella, kapaciteta oko 140 tisuća barela dnevno.
Ta su upozorenja u osnovi naređenja za zatvaranje proizvodnje na te dvije platforme, što će dovesti do 9-postotnog pada prosječne dnevne proizvodnje te zemlje koja je u kolovozu iznosila oko 2,7 milijuna barela dnevno.
Tjedno izviješće američke vlade o zalihama objavljeno u četvrtak pokazalo je pad zaliha destilata, koji uključuju lož ulje, za 1,6 milijuna barela, na 149,9 milijuna barela, u prvome redu uslijed pada proizvodnje u rafinerijama.
No, zalihe nafte i dalje su iznad prosjeka za ovo doba godine. U tjednu do 6. listopada zalihe sirove nafte porasle su 2,4 milijuna barela, na 330,5 milijuna.
Cijene nafte na svjetskim tržištima i dalje se kreću oko najnižih ovogodišnjih razina budući Saudijska Arabija - najveći OPEC-ov proizvođač - još nije javno potvrdila svoje stajalište glede najavljene redukcije proizvodnje tog kartela.