Devet zaposlenika Kinematografa štrajkat će dok im se ne obeća da će dobiti zaostale plaće. Vuković je napomenula kako osobno smatra da štrajkom ne će biti uklonjene "višegodišnje teškoće", no kako razumije da su djelatnici u teškom materijalnom položaju jer da ne primaju plaće.
Naglasila je kako je vlasnička struktura Kinematografa takva da se bez strateškog partnera teško mogu prevladati novčane teškoće. Osječka obitelj Guštin većinski je vlasnik s 50,06 posto dionica, 34,1 posto je u vlasništvo Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP), a vlasnici ostatka su mali dioničari, odnosno zaposlenici.
Od pet osječkih kina, koliko ih je prije 15-ak godina radilo u Osijeku, danas rade tek dva koji su unazad nekoliko godina temeljito obnovljeni. No "zbog niza nepovoljnih utjecaja, od teških socijalnih prilika u Osijeku, distributera koji proteklih mjeseci baš i nisu nabavili reprezentativne filmove, do piratske nelojalne konkurencije, Kinematografi su zapali u tešku novčanu krizu", kazala je Valerija Vuković.
Kinematografi su "ponudili neka rješenja i upravo su danas očekivali reprogramiranje zajma za uređenje kina, ali banka s kojom posluju danas nije odgovorila", dodala je. Upozorila je i kako je tvrtka prije nekoliko godina kino "Narodni" prodala privatniku koji to nije platio, što također otežava poslovanje.
"Unatoč svim teškoćama mnogo toga ide u prilog Kinematografima, jer osječka kina nemaju u blizini konkurenciju i obnovljena su po najvišim standardima, što daje nadu da će teškoće ipak biti prevladane", rekla je predsjednica Uprave osječkih Kinematografa.
Ocijenila je i da bi prikazivanje filmova bilo isplativo kad bi imali šest do osam tisuća gledatelja na mjesec, a ljetni prosjek je bio tri do tri i pol tisuće, a prošli mjesec tek 2400.