U projekt, provedba kojeg će trajati tri godine, bit će uloženo 500.000 eura, a glavni mu je cilj za početak pronaći 12 mladih stručnjaka koji bi u suradnji s irskim, njemačkim i austrijskim stručnjacima osmislili kolegije iz različitih područja čistije proizvodnje. Zatim bi podučavali djelatnike iz gospodarstva, javnog sektora i nevladinih udruga o primjeni načela čistije proizvodnje. Natječaj za buduće predavače upravo je otvoren.
Takva izobrazba u jednom ciklusu trajala bi dva tjedna, a uključivala bi upravljanje okolišem, održivi razvoj, međunarodne i državne propise o zaštiti okoliša, ekološki dizajn, energetiku i uvođenje programa čistije proizvodnje. U tri godine planira se podučiti ukupno 450 osoba.
Čistija proizvodnja, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinstvo, može se postići primjenom skupa načela na proizvodni postupak i usluge kako bi se smanjilo ispuštanje štetnih tvari u okoliš i nastanak komunalnog i industrijskog otpada, t.j. ukupan štetan utjecaj na okoliš, te postigle znatne novčane uštede. Nakon trogodišnjeg projekta Centar bi nastavio raditi i nuditi savjetodavne usluge na poslovnoj osnovi.
Rektor Sveučilišta u Rijeci akademik Daniel Rukavina kazao je da se tako ispunjava još jedan od ciljeva Sveučilišta - suradnja s lokalnom zajednicom i provedba programa cjeloživotne izobrazbe.