U srijedu, nakon pada od 2,40 dolara dan ranije, barel sirove nafte na američkom je tržištu pojeftinio 38 centi, na 58,30 dolara - najnižu razinu od sredine veljače.
Na tržištu u Londonu istodobno je oslabio 35 centi, na 58,08 dolara, nakon što je u utorak nakratko dosegao najnižu razinu u ovoj godini od 57,78 dolara.
Pad cijena nafte za 25 posto sa sredinom srpnja dosegnute rekordne razine od 78,40 dolara za barel, potaknuo je predsjednika Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) Edmunda Daukorua u utorak na poziv svim zemljama članicama tog kartela da prate primjer Nigerije i Venezuele, koje su proteklih dana najavile smanjenja svoje proizvodnje.
"OPEC je zaplašila brzina pada cijena jer su zalihe goriva dobre. Definitivno ima razloga za zabrinutost", ocjenjuje konzultant Geoff Pyne. "No, cijena nafte od 60 dolara još je visoka u apsolutnom smislu, tako da je smanjenje opskrbe za neke proizvođače teška politička odluka - osobito za Saudijsku Arabiju", dodao je.
Prema Reutersovom istraživanju, analitičari očekuju da će američki podaci o zalihama, koji će biti objavljeni tijekom srijede, pokazati rast zaliha destilata u tom najvećem svjetskom potrošaču za 1,5 milijuna barela.
Pokažu li se ta predviđanja točnima, bit će to drugi mjesec za redom kontinuiranog rasta zaliha. Istodobno se očekuje rast zaliha benzina za do 700.000 barela, dok bi zalihe sirove nafte trebale pokazati pad od 500 tisuća barela.
Japan, treći u svijetu po veličini potrošač energenata, također raspolaže snažnim zalihama lož ulja - najvećima od studenoga prošle godine.
"Zalihe su ogromne - raspoloženje na tržištima u potpunosti je u očekivanju pada cijena", kaže Tetsu Emori, glavni strateg roba u Mitsui Bussan Futures u Tokiju. "Očekivao se rast cijena i do 100 dolara, no to se očekivanje pokazalo krivim, tako da se sada moraju likvidirati dugoročne pozicije".
Venezuelanski predsjednik Hugo Chavez kazao je da cijena nafte ne bi trebala pasti ispod 60 dolara po barelu. Za sada, međutim, nema nikakvih naznaka da bi se Nigeriji i Venezueli mogle pridružiti još neke članice tog kartela u smanjenju proizvodnje".